Nusipelnę pirmadieniams
„Minimal Mondays“ yra geriausias dalykas pirmadieniais apskritai. Ir taip jau beveik šešeri metai. Šis tekstas - ne apie kažką konkretaus, bet apie nuotaiką apskritai. Kuri tik nežinant, kur eiti, pirmadienį gali būti bloga.
Su pavydėtinom išimtim karščiausiuose pramogų prasme pasaulio vietose, pirmadienis nėra diena, kuomet klubinėtojų laukia išsami nakties programa. Ką ten nakties – pirmą savaitės dieną, atrodo, net nepadoru norėti kažko daugiau, nei vakarienė.
Visgi „mažiau yra daugiau“, pasakys tau bet kuris intensyviau laisvalaikį leisti mėgstantis vilnietis, paklaustas, ką nuveikti, jei pirmadienį namie sėdėti nėra nei noro, nei jėgų. „Minimal Mondays“, neturėdami nei pastovios vietos, nei įėjimo kainos, nei dažnai net skrajučių ar plakatų, tik idėją, savaitės pradžias jaukina štai jau beveik penkeri metai. Taip, vietų „minimalistai“ per tą laiką pakeitė tikrai daug – vienos buvo jaukesnės, kitos – patogesnės, bet kiekvienoje prie pirmadienių gaujos prisijungia vis daugiau ir vis naujų melomanų.
2004-ųjų pavasarį elektroninių pirmadienių kalendorių žymėti pradėjo jau tik fotografijose ir širdyse išlikęs klubas „Stereo45“. Į Jogailos gatvės pusrūsį iš pradžių kviesdavo vienas būsimo kolektyvo atstovas – shn. Kviesdavo ne tik klausytojus, bet, po truputį, ir pulto kolegas, neabejingus nuogesnei, gilesnei, tam tikra prasme ramesnei muzikai. „Stereo45“ padėjus šaukštą ir prabėgus nerūpestingai vasarai, „Minimal Mondays“ persikėlė į tuomet visai neblogai besilaikiusį „Intro“, kuriame pralingavo bene visus sezono pirmadienius. Vėliau sekė dar vienas rūsys – „Cozy“, ilgesniam laikui jau tvirtai susiformavęs kolektyvas „,min_for“ (shn, el_T, Ernestas Sadau) įsikūrė „Ibish Lounge“. 2007-aisiais neramieji pirmadieniai okupavo Alumnato kiemą, vėliau trumpam perbėgo į buvusią „Jazz Rock Cafe“. Pastarieji pora metų – jau pastovesni. Vasarą – miestiečių numylėta Mokytojų namų kiemelio terasa, kurioje susirenka turbūt didžiausi žmonių kiekiai per „Minimal Mondays“ istoriją, žiemą – visai šalia esantis antruosius gyvenimo metus skaičiuojantis kokteilių baras „Funky Munky“.
Muzikinis fonas? Be abejo, pagrindas jam įvardintas jau ciklo pavadinime. Bet „Minimal Mondays“ – toli gražu ne vien tik minimal. Svečių teisėmis pirmadieniuose yra pasirodę turbūt visi talentingesni Lietuvos didžėjai – tiek techno, tiek house, tiek drum‘n‘bass ir net disco ar kitus stilius įprastai atstovaujantys. Jie „minimalaus pirmadienio“ sampratai kaskart įneša kažko savo. Bet kuriuo atveju muzika čia niekada nedraskys.
Žinoma, patys „min_for“ didžėjai – shn, el_T, Ernestas - negroja tik pirmadieniais – gaila būtų per tiek laiko sukauptos patirties nepanaudoti ir tradiciniams savaitgalių šokiams. Bet „minimalieji pirmadieniai“ – ta diena, kai susitinka tiek pati trijulė, tiek jų kolegos, draugai ir apskritai savaitgalį apraudojantys ar apiplojantys. Ne visuomet pažįstami, ne visuomet labai linksmi, dažnai pavargę. Bet viena kita plokštelė (labai smagu, kad šis atributas „Minimal Mondays“ beveik privalomas), pagal kurią esi šokęs ar turi fonotekoje, ar kuri jau ne vieną pirmadienį yra išgelbėjusi, viena kita nardų ar šachmatų partija, kibiras gėrimo... ir, žiūrėk, pirmadienis gali virsti antradieniu – gerai, kad tai įvyksta ne itin dažnai. Tuomet antradienis ištinka sunkus, ir belieka laukti dar vieno penktadienio. O tada ir vėl pirmadienio. Nes jau penkerius metus yra kur nueiti, kuo tikėti ir kam pasiguosti.
Su „Minimal Mondays“ kuriama pirmadienių nuotaika – tiesa, labiau muzikine, galėtų susilyginti nebent Vidžio vedama laida „11” per ZIP FM. Bet tai jau tema kitam straipsniui.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS