Henrik Schwarz: "Manau, kad afrikiečių muzika - visos kitos pagrindas"
Henrik Schwarz - vienintelis "Innervisions" ketveriukės narys, iki šiol Lietuvos neaplankęs. Kol kas apie būsimą jo vizitą negirdėti ničnieko, bet tai nė kiek nemenkina Henriko nuopelnų vokiečių (ir ne tik) elektronikos scenai. Prieš septynerius metus visų galų meistro Gilles Petersono "išplatintas" visuomenei, vėliau savo kompaniją "Sunday Music" įkūręs bei su Dixon ir "Ame" susidraugavęs dvynukų tėvas su manimi mielai sutiko pabendrauti telefonu - tiesa, tai pavyko tik po kelių bandymų. Ir lygiai taip pat mielai prisipažino, kad užsuktų ir į Lietuvą, tik kai turės daugiau laiko...
Kai skambinau tau pirmąkart, laukei auklės, vakar - sėdėjai studijoje. Kas vyksta joje?
Ketinu baigti keletą remiksų - prie jų praleidau jau keletą savaičių, tad pabaiga čia pat. Vienas - "The Detroit Experiment" kūriniui "Think Twice", tuomet Joey Negro kolektyvui "The Sunburst Band", dar kai kas "Eskimo Recordings" ir dar vienas kompanijai "Strictly Rhythm" - visiška house klasika, "Code 718 - Equinox".
Ar dažnai dirbi su kolegomis iš "Innervisions Orchestra" - Dixon ir "Ame"?
Kas mėnesį repetuojam - bandom tobulinti pasirodymus. Neseniai vienas vyko "Amsterdam Dance Event" - manau, buvo tikrai smagu. Tąkart nusprendėm, kad metas "Innervisions Orchestra" pervadinti į "Critical Mass".
Kodėl gi?
Taip vadinosi vakarėlis Amsterdame - tiesiog pajutom, kad skamba tikrai gerai. Kai prieš trejus metus ėmėm kurti kaip "Innervisions Orchestra", tokių "orkestrų" aplik buvo nedaug. O šiandien - kiek per gausiai, todėl sutarėm, kad laikas tiesiog persivadinti.
Ar "Amsterdam Dance Event" užsibuvai ilgiau?
Ne, visi atvykom tik vienai nakčiai, pagroti. Gaila!
Mėgsti renginius, kuriuose susitinka visi atlikėjai?
O, taip, ypač "ADE". Jis, manau, per keletą pastarųjų metų tikrai patobulėjo. Atmosfera jame labai gera, o ir mūsų vakarėliai visuomet pavyksta.
Į kitus nevažinėji?
Labai tikiuosi, kad šįkart pavyks sudalyvauti "Winter Music Conference" Majamyje. Būtų pirmas kartas, mat niekaip nepavykdavo! Tikiuosi, šįkart tikrai nuskrisiu. Tokie renginiai smagūs, nes susirenka visi, bendrauja visi, ir susipažįsti su žmonėmis, su kuriais iki tol bendravai tik internetu... Įdomu!
Pastaruoju metu groji retokai - kiek žinau, todėl, kad augini dvynukus. Kaip pasirenki, kur vykti?
Tai sunku. Ne sistema, o chaosas! Sunku, nes pasiūlymų sulaukiu tikrai daug, bet sutikti galiu tik su labai maža dalimi. Nemalonu tiek man, tiek tiems, kurie tuos pasiūlymus siunčia. Ir siunčia dar ir dar kartą... O aš vis turiu atsisakyti. Taigi nesmagu, bet tikiuosi, kad netrukus tam galėsiu skirti daugiau laiko ir surengsiu žymiai daugiau pasirodymų.
O dėl pasirinkimo... Su vadybininku stengiamės rasti kompromisą tarp tų žmonių, kurie manęs laukia jau seniai, ir tarp tų, kuriuos gerai pažįstu. O kur dar šou su "Innervisions" vaikinais... Taigi nors ir stengiamės, ne visuomet pavyksta nuspręsti teisingai. Tiesiog neužtenka laiko!
Kaip susipažinai su kitais "Innervisions" vaikinais?
Dixoną, manau, sutikau Londone. Atrodo, mes grojom tam pačiam vakarėlyje. Tai buvo seniai, buvau vos pradėjęs kurti šokių muziką. Gali būti, jog tai buvo viena pirmųjų mano kelionių į Londoną. Susipažinę nusprendėm, kad galėtume šį tą nuveikti ir studijoje. O ji buvo Berlyne - ten juk ir gyvenom. Tuomet viskas vystėsi išties smagiai - susipažinau su "Ame" vyrukais Franku ir Kristianu, ir taip pradėjome veikti tai, ką veikiame dabar.
Ir koks gi bus tos veiklos rezultatas?
Šiuo metu visko vyksta išties daug. Ką tik baigėme išties daug apimančią kompiliaciją "BBE", ji pasirodys pavasarį. Išties įdomus projektas... taip pat netrukus pasirodys keletas plokštelių tiek "Innervisions", tiek mano kompanijoje "Sunday Music". Jose bus ir gyvų pasirodymų įrašų. Taip pat dar viena kompiliacija, dar albumas... žodžiu, laukia nemažai!
Tikiu, kad tokioje komandoje dirbti įdomu, bet ar nesunku?
Tai labai skiriasi nuo darbo vienam, taip pat labai skiriasi ir rezultatas. Man patinka dirbti tiek vienam, tiek komandoje. Mūsų atveju susitinka keturios stiprios asmenybės, kiekviena kovoja dėl savo nuomonės, bet atmosfera išlieka teigiama. Manau, tai įdomu todėl, kad diskusijos padeda išgryninti savo nuomonę. Kovoji dėl jos, sakai kolegoms, kaip turėtų būti, bet jie irgi turi ką pasakyti... Aišku, kartais užtrunkam, bet drauge tobulėjame kaip solo atlikėjai. Kai studijoje sėdžiu vienas, prisimenu, kodėl turiu daryti tai, ką darau.
Tu, kaip ir Frankas iš "Ame", esi dar ir dizaineris. Ar šį savo talentą panaudoji "Innervisions"?
Tiek, aš, tiek Frankas grafikos dizainu užsiimam vis mažiau, nes vis daugiau savęs atiduodame muzikai. Visgi tikiu, kad dizainas muzikai turi daug įtakos. Pamatai kažką, o vėliau tai persikelia į akustinį lygį. Tad vaizdinis mastymas padeda muzikiniam, ir atvirkščiai.
Ar nepasiilgsti dizainerio darbo?
Kartais vis dar tai darau. Bet sutinku dirbti tik tada, kai man būna įdomu - tris ar keturis kartus per metus. Taip galiu labiau susikoncentruoti ir išties mėgautis tuo, ką darau. Anksčiau, kai vienas dizaino projektas sekė kitą, tai dažniausiai atrodė tik darbas. O dabar, kai galiu pasakyti "Taip, sutinku, bus įdomu", atrodo daug šauniau. Taip, tai vis dar darbas, bet malonus darbas.
Kai įkūrei savo įrašų kompaniją "Sunday Music", teigei, kad muziką kursi tik sekmadieniais. Turbūt persigalvojai?
Taip, viskas apsivertė aukštyn kojom. Dabar sekmadieniai dažniausiai yra keliavimo namo dienos. Muziką kuriu kitomis dienomis, o sekmadieniais ilsiuosi. Viskas pasikeitė.
Kaip manai, kaip tavo dienotvarkė atrodys po penkerių metų?
Neįsivaizduoju. Tikiuosi, kad vis dar galėsiu kurti muziką, nes manau, kad tai geriausias užsiėmimas pasaulyje. Galimybių matau daug, ir tikiuosi pasirinkti teisingiausią.
Vokalinę kūrinio "I Exist Because Of You" partiją atliko Pietų Afrikos Respublikos muzikantai. Kaip juos atradai?
Man šis kūrinys tikrai labai svarbus. Pirmą kartą turėjau galimybę dirbti su Pietų Afrikos muzika, ir... ai, gal geriau papasakosiu viską nuo pradžių.
Su manimi susisiekė viena britų įrašų kompanija, kuriai priklausė visos teisės ir seni "Amampondo" įrašai. "Amampondo" kūrybą neblogai pažinojau, taigi iškart sutikau dirbti su jais, bet su sąlyga, kad tai nebus remiksas - tai vadinu bendradarbiavimu. Originalą man leido pakeisti išties dramatiškai, taigi tai virto nauju kūriniu. "Amampondo" sukūrė dainą "Abantu", o tas žodis ir reiškia "I exist because of you". Šią dainą ir naudojau kaip pagrindą. Kuomet rezultatą išgirdo Dixon, jis iškart panoro išleisti jį ir "Innervisions". Taip ir įvyko - kūrinį išleidom drauge su Dixono edit'u.
Po įrašo išleidimo pagaliau nuvykau pirmą kartą pagroti Pietų Afrikos respublikoje. Prieš tai buvau davęs interviu vienam vietiniam žurnalistui, kuris, pasirodo, pažinojo "Amampondo" narius. Jam paklausus, ar nenorėčiau su jais susipažinti, be abejo, sutikau, ir tai, kas nutiko vėliau, buvo bene geriausias muzikinis patyrimas mano gyvenime.
Buvom pakviesti į, galima sakyti, muzikos mokymus. Dizu, "Amampondo" vadas, juos vedė. Pasakojo žmonėms, kaip gimė afrikiečių muzika... Sėdėjome Dizu svetainėje, o jis grojo mums drauge su savo kolektyvo nariais, dainavo net jo mama. Jie parodė mums, kaip gimsta muzika ir iš kur ji atsiranda. Būtent tada aš supratau, kaip svarbi man yra Afrikos muzika. Manau, kad afrikiečių muzika - visos kitos pagrindas.
Ar su afrikiečių muzikantais planuoji dirbti ir toliau?
Taip, jei tik turėsiu progą, be abejo. Jei tik jie turės laiko. Jie ten labai įžymūs, ir, tiesą sakant, net nežinau, ar norėtų bendradarbiauti su manimi!
Kaip "Amampondo" patiko taviškė jų kūrybos interpretacija?
Nežinau, nes nesu tikras, ar jie ją jau girdėjo! Nusiunčiau jiems keletą vinilų, bet jau po to, kai viešėjau Pietų Afrikoje, ir kol kas nesulaukiau iš jų jokios reakcijos. Na, bet manau, kad viskas bus gerai, cha cha...
Ar tave domina išskirtinai tik Afrikos skambesys, ar ir kitų pasaulio kraštų muzika?
Na... Manau, tam tikras skambesys žmoguje jau yra jam gimstant. Galbūt jis perduodamas per genus... nesu tikras. Bet tikiu, kad muzikinis skonis užfiksuojamas dar prieš pasirodant pasaulyje, ir konkrečiai man įdomus būtent Afrikos skambesys. Lyginant su tuo, ką esu per gyvenimą girdėjęs. Žinoma, gali būti, kad išgirsiu garsų, kurie mane palies dar giliau - belieka laukti.
Kokios dar meno rūšys tave įkvepia?
Yra vienas menininkas, kuris mane išties domina - tai Joseph Beuys. Jis - tikras skulptūros revoliucionierius. Ko tik nenuveikdavo su, pavyzdžiui, riebalais... giliai kapstė, turėčiau pasakyti! Taigi jo kūryba mane tikrai veikia. Ir kuo toliau, tuo labiau.
O, pavyzdžiui, filmai?
Nelabai... na, mėgstu žiūrėti filmus, bet jei jau žiūriu, tai tikrai kvailus. Pavyzdžiui, su Arnoldu Schwarzeneggeriui. Man filmai reikalingi tam, kad išjungčiau smegenis. Atsisėdu, pasižiūriu ir pamirštu. Žinoma, esu matęs ir tokių, kurių nepamiršau, bet dažniausiai renkuosi atpalaiduojančius.
Ar norėtum sukurti filmo garso takelį?
O, tai būtų kažkas tokio! Manau, sukurčiau puikų soundtrack'ą Schwarzeneggerio filmui. Na, iš tiesų, tai bet kokiam, jei jis būtų paremtas stipria idėja ir muzika jame būtų svarbi. Manau, labai daug muzikos, skambančios filmuose, tėra fonas. Tai, aišku, irgi nėra blogai, bet jei jau kurčiau garso takelį, norėčiau, kad tai būtų daugiau nei fonas. Mano muzika turėtų filme vaidinti svarbų vaidmenį.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS