Sven Väth: "Aš ne poetas, aš - muzikantas. Nemėgstu daug kalbėti"
Ar bereikia pristatinėti visų reivų viršininką ir vakarėlių karalių? Sven Väth, kurioje grotuvų pusėje bebūtų, jau krūvą metų simbolizuoja šokių muzikos kultūrą. Ir pats ją kuria savo metodais. Telefono ragelį jis pakėlė tupėdamas Miuncheno oro uoste, Halloweeno vakarą. Ir nors vėliau tvirtino nemėgstantis daug šnekėti, ne vieną klausimą, kurį ketinau užduoti, atspėjo iš anksto ir atsakė daug išsamiau, nei galėjau įsivaizduoti.
Kur šįvakar skrendi?
Dabar esu Miunchene, laukiu skrydžio į Italiją, Neapolį. Rytoj Italijoj išeiginės, kadangi jie dideli katalikai. Taigi šiandien nusimato ilga naktis. Man tai keista, kadangi esu iš Frankfurto, o ten rytoj normali darbo diena... Šiaip Neapolyje ir apskritai Italijoje groju dažnai, 3 ar 4 kartus per metus. Manau, tai puiki šalis! Šiandien manęs laukia naujas festivalis "Panorama", pagrindiniai kurio vardai - Steve Bug ir aš. Visi kiti diskžokėjai - vietiniai, tokia ir yra festivalio idėja - palaikyti ir stumti jaunus vardus. Drauge pasikviečiant ir tarptautinius... Be to bus daug vidžėjų, video pasirodymų ir panašiai...
Beje, Italijoje mūsų muzika vis labiau populiarėja. Pamenu, kai ten skambėdavo tik garage house, mainstream šokių muzika. Viskas pasikeitė prieš ketverius ar penkerius metus... manau, taip įvyko dėl Ibizos. Italai mėgsta joje linksmintis, o ten yra ir "Cocoon"... Mūsų pirmadieninės naktys labai sėkmingos, ką tik baigėsi aštuntas sezonas... Sulaukėm daug svečių iš Europos bei Pietų Amerikos. Rugpjūtį Ibizoje daug italų, kaip tik tuomet vyksta ir geriausios mūsų naktys. Apskritai manau, kad pastaraisiais metais "Cocoon" pakeitė Ibizos garsą. Dabar čia visi kalba apie techno, minimal ir panašius dalykus.
Kitą savaitę "Cocoon" leible pasirodys "The Sound of The 8th Season", tai koks gi tas garsas buvo?
Šiemet jis buvo labai įdomus ir įvairus. Ėjo nuo minimal iki maximal, grįžo senoviniai acid garsai, gyvavo išprotėję minimal motyvai, be to, buvo ir daug masyvių kūrinių su geromis temomis, sintetinėmis melodijomis ir sunkiais bosais.
Į albumą įdėjau naują "Alter Ego" kūrinį "Why Not?" - vasarą tai buvo labai didelis hitas. Kitas hitas buvo Steve Rachmad "Moog on Acid"... Dar vienas vertas dėmesio - pusiau graiko, pusiau anglo Argy debiutas "Cocoon" kompanijoje "Unreliable Virgin". Na, ir krūva kitų...
Visuomet sezono pabaigai ruošiu du kompaktus - vienas skirtas nakčiai, kitas - dienai. Ibizos dienos garsas - labiau atsipalaidavęs, trippy, atsipūtęs, nei naktinis, kuris yra stiprus ir daužantis. Kai paklausai abiejų kompaktų, pajauti tą vasaros tėkmę... Deja, viename CD telpa tik 80 minučių, taigi galiu perteikti tik mažą vasaros kopiją, sudėti tik pačius mėgstamiausius savo, būtent savo kūrinius.
Albume taip pat daug nuotraukų, jei jį perki, gauni kodą į galeriją internete, kur sudėtos labiausiai pakvaišę nuoraukos. Šių metų "Cocoon" Ibizoje tema buvo "Freakshow", o aš laikau save šiek tiek "fryku". Taigi albumas skirtas "fryko" "frykams".
Atrodo, penktadienį, spalio 26-ą, tau suėjo 43-ri. Kaip atšventei?
Vienoje, naktį iš 25-os į 26-ą. Mat spalio 26-oji Austrijoje yra nacionalinė šventė, taigi visuomet gimtadienio išvakarėms vykstu ten. Na, ir mano mergina iš Vienos kilusi... O penktadienį, aišku, švenčiau "Cocoon". Buvo nerealu. Kaip tik atidarėm dar vieną lounge klubą klube, su manim pagrindinėj salėj grojo Richie Hawtinas... Atėjo daugiau nei 3000 žmonių, visi man buvo labai malonūs, sulaukiau daug dovanų ir bučinių!
Kuri gi dovana geriausia?
Geras klausimas! Na, labai mėgstu šokoladą, tai gavau krūvas gero šokolado, dar gražią piniginę, marškinėlius ir labai gerą meno albumą. Jį padovanojo Roman Fluegel iš "Alter Ego". Dar gavau žuvyčių! Namuose turiu akvariumą, taigi jas kolekcionuoju... Neblogas hobis, ką?
Neblogas, tik keista, kad randi tam laiko...
Nerandu, turiu, kas pasirūpina jomis už mane.
Supratau... žinai, kai prieš keletą metų įėjau į "Cocoon" Frankfurte, atrodė, kad patekau į rojų. Visada buvo įdomu, kaip toks vakarėlių liūtas, kaip tu, galėjo sukurti tokią dievišką vietą?
Žinai, man patinka gražūs dalykai... Daugelį metų keliauju, be to, devintame dešimtmetyje vadovavau leiblui "Harthouse", nuo 1988-ųjų iki 1998-ųjų valdžiau klubą "Omen" Frankfurte. Tai buvo intensyvus, laukinis ir kartu labai delikatus techno house klubas. Taigi visada buvau ne tik didžėjus, bet ir kitais būdais dirbau su muzika. Man tai visuomet atrodė labai svarbu. Groti - viena, galiu tai daryti ir nevadinti to darbu, nes didžėjavimas - mano meilė, aistra, tai tiesiog smagu.
Taigi man taip pat labai svarbu sukurti tinkamą atmosferą tai muzikai klausyti. Visada tikėjau, kad mūsų muzika gali labai daug pasiūlyti. Jos žinioje užkoduota daugybė pozityvių dalykų - tolerancija, meilė, taika... Tai gali skambėti naiviai, bet tokia tiesa. Mūsų muzika gali apsaugoti žmones. Be to, visada norėjau žmones sujungti ne tik muzikos, bet ir erdvių, kuriose jie gali mėgautis gyvenimu, pagalba. Pagrindinė dėmesio trauka, aišku, yra muzika, bet yra daugybė prie jos derančių dalykų. Dizainas, apšvietimas, maistas, performansai, architektūra, atmosfera, aplinka...
Mano misija ir idėja buvo sukurti idealią vietą, kurioje žmonės atsipalaiduotų jau atėję ankstų vakarą, kad ir maisto pagalba. Vietą, kurioje žmonės atitrūktų nuo realybės ir nukeliautų į kitas planetas. Mes tiesiog sakom, kad "kokonuojam" žmones. Izoliuojame juos nuo išorinio pasaulio... Visomis prasmėmis duodame jiems kažką iš širdies, tebūnie tai skonis, audiovizualiniai patyrimai, dizainas ir visi kiti aspektai, kurie naktį svarbūs. Dalinamės jais. Kai kurie dalykai galbūt nėra išryškinti, bet jie padeda nakčiai suteikti energijos ir sukurti atmosferą, taigi yra būtini.
Visi šie dalykai drauge ir yra "kokonavimas", tai darome ir Frankfurte, ir Ibizoje. Puošiame erdves, siuvame kostiumus šokėjams, kuriame pasirodymus, netgi reklamos stiliui skiriame daug dėmesio. Daug galvojame, kaip viską padaryti geriau ir stengiamės lankytojus išsiųsti į pozityvią kelionę.
Be abejo, viso to aš nepadaryčiau be savo komandos. Juk esu didžėjus ir nuolat keliauju po kitas šalis, o kažkas turi rūpintis restoranu, klubu, įrašų kompanija, agentūra... Savo komanda pasitikiu ir esu visiems be galo dėkingas. Visi "Cocoon" žmonės su manimi jau daugelį metų, jie atsidavę tam, ką daro ir myli muziką. Tai be galo svarbu.
Kaip "Cocoon" atsirado ir Ibizoje?
Pirmą kartą Ibizoje buvau 1980-aisiais. Buvau paauglys ir pirmoji vieta, kurioje atsidūriau, buvo "Amnesia". Buvo be galo įspūdinga... hipiai ir kitos spalvingos asmenybės šoko po atviru dangumi, nebuvo jokio stogo, grojo reggae, rokas, salsa, italo disco... Atmosfera buvo nenusakoma.
Kai visa tai išvydau, tariau "Kas čia po galais vyksta?". Visa tai mane labai įkvėpė ir palietė. Kai grįžau namo, norėjau pakeisti pasaulį!
Kaip tyčia, tuo metu mano tėvai netoli Frankfurto turėjo naktinį klubą. Kaip bebūtų juokinga, mama tiesiog paklausė, ar nenorėčiau tapti didžėjumi. Aš, ką tik grįžęs iš Ibizos, surikau "Ttttaip, mama, o taip! Po velnių, noriu tapti didžėjumi! Tai svajonės išsipildymas!". Nuo tada į Ibizą važiavau kasmet. Ir dabar. Visada iš ten į Frankfurtą parsiveždavau energijos ir idėjos. Ir paprasčiausiai visuomet svajojau apie nuosavą naktį Ibizoje.
Pirmą kartą ten grojau 1987-aisiais... Grodavau "Pacha", "Q" (dabar - "Privilege"), "Space", "Amnesia"... Dešimtajame dešimtmetyje Ibiza pasikeitė. Viskas ten tapo labai angliška, muzika sukomerciškėjo, pasidarė keista. Tuomet tariau: "Velniop, turiu išgelbėti salą!". Norėjau išgelbėti jos dvasią! Taigi tariau sau: "Na, imk ir pradėk savo naktį".
Pamenu, nuėjau į "Amnesia" ir paprašiau jų pirmadienių. Visi aplink ėmė mane kvailinti - "Baik, juk pirmadieniais jau vyksta "Manumission" "Privilege", ir taip toliau, ir taip toliau. Visiems paaiškinau, kad nenoriu su niekuo konkuruoti, nes pristatau kitokį skambesį ir noriu daryti visai kitaip - ypatingai, dvasingai, nutrūktgalviškai... Taip ir prasidėjo "Cocoon" Ibizoje istorija. Manau, tikrai pakeitėm salos skambesį, ir pastaruosius dvejus metus esame viena didžiausių jos naktų. Visi dėkoja - italai, belgai, šveicarai, pietų amerikiečiai... Žmonės ateina į "Cocoon" naktis dėl muzikos ir jie tai myli. Ar buvai Ibizoje?
Nee, dar ne...
Tai atvažiuok, juk netoli!
Taip, tikrai labai netoli... Tai va, kaip manai, koks bus kitas šokių muzikos sezonas?
Nežinau, tendencijų labai daug. Viena minimali, kita maksimali, trečia atneša vokalus šokių muzikoje, ketvirta ją lėtina... Vyksta daug įvairių dalykų. Manau, bendra tendencija yra ta, kad muzika tapo žymiai spalvingesnė. Techno pasikeitė į teigiamą pusę, jis daug ryškesnis, margesnis. Viename stiliuje telpa labai daug stilių. Man šiuo metu iššūkis - pateikti juos visus, neapriboti žmonių vienu garsu. Kalbu apie funky techno miksavimą su trancey garsais, kuriamais Guy Gerber ar Gregor Tresher. Minimal iš "Vakant" leiblo, kurtą Tolga Fidan ar Onur Ozer, su išprotėjusiu Anthony Rother electro. Rokavas, purvinas, housey, funky, minimalistiškas... Tai ir iššūkis, ir tendencija.
Tavo dukrai neseniai suėjo 18. Ar ji - klubinėtoja, kokią muziką mėgsta?
Mėgsta įvairią, neriboja savęs. Klauso ir house, ir techno, ir vis dažniau eina į klubus. Ir, be abejo, didžiuojasi savo tėčiu!
Ar nebijai jos išleisti? Juk labai gerai žinai, kaip ten klubuose būna?
O ką man daryti, cha cha? Kai jai buvo aštuoneri, nusivežiau į "Love Parade". Kai 1998-aisiais uždarinėjau "Omen", ji irgi buvo ten, porą valandų. Viską rodžiau jai augant, taigi ji žino, kaip yra. Ji žino, kad žmonės vartoja narkotikus, nuo kurių kartais pasidaro bloga. Bet, turiu pasakyti, ji protinga ir gera mergaitė.
Kodėl neturi asmeninio "myspace"?
Neturiu tam laiko. Kasdien po kelias valandas sėdėti "myspace" - tai ne man... tiesą sakant, gi turiu "myspace", tik jis sukurtas kito žmogaus! Vaikinui, kuris yra jo autorius, rašėm daugybę laiškų reikalaudami, kad prirašytų, jog tai tėra "fansite". Kadangi tas bukagalvis nieko neatsakinėjo, pasitelkėm net teisininkus ir ėmėm jam aiškinti, kad gali susilaukti nemalonumų. Tuomet jis užrašė, kad tai "Ne Sveno, o fano" puslapis. Internete daugybė kvailių, kopijuojančių muziką, įvaizdį, skambesį... Kartais tinklas tikrai kvailas ir keistas. Šiaip ar taip priešais kompiuterį daug laiko neleidžiu.
O kaip tuomet bendrauji su fanais ir kolegomis?
Man to nelabai reikia. Bendrauju muzikos pagalba. Važinėju po pasaulį, groju - tai ir yra bendravimas. Nereikia kalbėtis su žmonėmis ir atsakinėti į jų klausimus. Kam? Aš ne poetas, aš - muzikantas. Nemėgstu daug kalbėti. Tiesa, laikas nuo laiko duodu interviu, nes svarbu, kad žmonės suprastų mano praeitį, idėjas ir vizijas, bet per daug kalbėti nemėgstu. Mėgstu veikti.
Paskutinis klausimas. Jei egzistuotų elektronikos žvaigždžių alėja, tokia, kaip Holivude, ko norėtum į kaimynus?
Ak! Į kaimynus... (ilgai galvoja) Richie Hawtin.
Tokio atsakymo ir tikėjausi.
Taip, cha cha cha... Richie Hawtin už jo pirmaujančią dvasią ir visapusišką indėlį į muziką. Iš kitos pusės galėtų būti Brian Eno. Jis mane įkvėpė kitai mano aistrai - ambient muzikai. Esu didelis jos fanas, o Brian Eno - mano idealas muzikos avangarde, neoklasikoje ir neoambiente.
Beje, ar žinai ansamblį "Galaktlan"?
Ne, o ką?
Galvojau, kad jie iš tavo šalies... Kuria tokį trippy ambient... Maniau, kad iš Lietuvos. O gal Estijos?
Taip, Estijos - pagūglinau.
Na, ką gi, nieko tokio! Visgi jei žinai gerą promoterį Lietuvoje, perduok jam mano agentės kontaktus. Manau, pats laikas pas jus apsilankyti, a, kiek galima?
Ooooo, taip. Ačiū!
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS