"Sutemos": Vienintelis uždirbtas turtas - mūsų vardas"
Dar nenukritus pirmajam sniegui "Sutemos" išsikvietė mane į akistatą restorane, mat, pasirodo, jau ne vieneri metai degė noru tapti Djscene.lt interviu srities herojais. Tokie jie šiandien ir yra - atkaklūs ir drąsūs, vežantys ir grojantys mums įdomiosios scenos elektronikos gėrybes tokiais kiekiais, kad vos spėjame valgyti. Taigi skaitytojų humoro jausmui lavinti pristatau veikėjus Sutemos1 ir Sutemos2.
S1: Pradedam?
Pradedam, jau įrašinėja.
S1: Bet aš norėsiu eiti į tualetą.
Galėsi eiti, turim valandą...
S1: Laba diena. Aš esu Anna Nicole Smith.
S2: Aš esu Sutemos 2.
Kas naujo "Sutemų" horizontuose, kodėl išsikvietėte mane?
S2: Galvoju... Nieko naujo.
S1: Penkerius metus dirbome ir pagaliau numirėme.
Ar tiesa, kad sutemos.net ruošiasi užsidaryti?
S1: Ne, jos niekada neužsidarys. Tiesiog pagalvojome, kad reikia sustoti su tam tikrais darbais. Juk iš šono atrodo juokingai, kai naujienų skiltis atnaujinama kartą į mėnesį ar net į pusę metų, kaip atsitiko ne vienam kaimyniniam portalui. Agonijos nelaukėm, tiesiog paskelbėm, jog darome ilgą pertrauką apžvalgų, straipsnių ir naujienų gamyboje bei apsistojame ties renginiais ir leidyba.
Neturit laiko, noro, žmonių ar...?
S1: Žmonių niekada nebuvo!.. Visuomet buvo vienas arba pusantro, nes Sutemos2...
S2: Taip, esu tinginys, rašydavau labai retai.
S1: Jis labiau supranta techniką, o aš labiau suprantu tekstą, taigi aš visada buvau darbštesnis bei atidesnis šioje srityje. Ir seksualesnis. Žodžiu, Sutemos2 nusprendė auginti vaiką. Tiesą sakant, galvojam, kad leiblas ir renginiai, kaip Lietuvai, yra pakankamai daug.
S2: Be to, tai ir įdomiausia dalis.
S1: Šiais laikais tos apžvalgos ir naujienos ne tokios ir reikalingos. Kaip kažkas pasakė, mes per daug žinom patys, kad reikėtų mums rašyti. Pirmieji pradėjom tai daryti šios muzikos srityje, pirmieji suvokėme, kad nebeliko poreikio. Kam rašyti apie tuos albumus, kuriuos visi jau klauso?
S2: Lietuviai linkę kritikuoti, taigi būdavo, parašai apžvalgą, paskaito, pasidžiaugia, kad parašė, o pastaruoju metu tik pasijuokdavo - a, parašei nesąmonę, anokia čia naujiena...
S1: Taigi apsistojome ties konkretesniais dalykais. Juk jei rašai tekstus, nukenčia kiti dalykai, šiuo atveju - muzika, stiprioji "Sutemų" pusė, kuri negali nukentėti, nes yra mūsų koziris visame pasaulyje. Lietuvai mes nesame įdomūs.
Nes muzika yra šūdas?
S1: Muzika, kaip ir viskas, ką daro lietuviai, yra šūdas. Todėl aš esu Anna Nicole Smith ir rodau papus - tai visiems patinka.
Užteks verkt man į kavą. "Intelligent toys Vol.4" - kas pasikeitė nuo ankstesnių rinkinių?
S1: Šiaip tai mes nesikeičiam.
S2: Ir vėl yra paveiksliukai ir muzika. Tiesa, atgal irgi negrįžtam, tiesiog tęsiamės.
S1: Kai kas sako, kad atsibodom, bet... pasauliniu mastu buvom ir esam įdomūs. Visiems keista, kaip tokia Lietuva prisivilioja tiek nemokamos muzikos. Ketvirta dalis turbūt ryškiausia dėl žvaigždžių kiekio bei lygio kūrinių sąraše.
S2: Pasiekimu ir pasikeitimu galėčiau įvardinti tai, kad, tiesą sakant, nelabai ir reikėjo prašyti šį kartą - patys visi siūlė, kad įsidėtume.
S1: Labiausiai galbūt džiaugiamės Vladislav Delay kūriniu ir dviem "Funckarma" darbais. Jie mums yra visiški dievukai, leidžia tris albumus per metus ir daug koncertuoja... Norėjom pasikviesti į "Sutemos Live", bet, na, negalim sau leisti. Jie brangūs.
S2: Neišskyrinėčiau tų vardų, nes besidomintiems šia muzika visi jie daugiau ar mažiau žinomi, taigi lygiaverčiai.
O kas ta "ši muzika", pristatykit ją nesusigaudantiems situacijoje.
S1: Elektroninė, inteligentiška šokių muzika. Šiuo metu ji plati - vokalai, instrumentai, rokas, kitos įtakos...
S2: Na, šiaip ji nelabai šokių, daugiau klausymui...
Jei ne šokių, iš kur tuomet išdygo vakarėlių serija?
S1: Iš tų keliolikos svečių, kol kas atvykusių į "Sutemos Live", absoliuti dauguma buvo mūsų mėgiamų, klausomų ir aprašinėjamų.
S2: Daugelis prieš atskrisdami pasitikslina, kur gros, mat turi programas galerijoms, kavinėms, klubams, atsipalaidavimui ir t.t... Neverčiame jų groti greičiau ar lėčiau.
S1: Juos pristatinėjom penkerius metus, todėl visokie apparatai, sleepy town manufacturai ir važiuoja. Nepaisant to, kad prieš gerus metus Apparat tikrai nebuvo labai populiarus Lietuvoje, jo vizitas buvo vienas sėkmingesniu 2006-ųjų "Gravity" renginių. Todėl, kad šios serijos reklamai gaištame ne po porą savaičių, kaip įprasta, bet penkerius metus.
Mus ir scenoje domina tie patys atlikėjai, kuriuos surenka "Intelligent Toys", nes jie buvo ir yra nuolat pristatinėjami lietuviams, taigi čia yra jų fanų, vadinasi, jiems irgi labai malonu ir smagu tiek patekti į nemokamą lietuvišką rinkinį, tiek pagroti susirinkusiai miniai.
S2: Nereikia taip jau labai sakyt, kad čia tikrai šokių renginiai. "Per Yagya" ar "Sleepy Town Manufacture" geriau tiko gulėti. Bet tai patiko tiek mums tiek kitiems. Tas pats Stewartas Walkeris, kurio pirmieji įrašai seniesiems klausytojams yra klasika, turi stiprų gerbėjų ratą.
Ar buvo jūsų akimis nepasisekusių vakarėlių?
S1: Buvo tokių renginių, kurie nustebino.
S2: Kai atvažiavo Apparat, tikėjomės gal 200 žmonių. Kai klubas "Gravity" prieš renginį nusistebėjo, jog išankstinių bilietų parduodama daugiau, nei į kitų, tarkim, komerciškesnių, žvaigždžių pasirodymus, supratom, kad čia bus rimtas renginys... Ir jis gerokai viršijo lūkesčius. Arba tas pats Monolake. Kai jis viešėjo Lietuvoje pirmuosius kartus, nebuvo toks žinomas ir populiarus. O pas mus sutraukė virš 700 žmonių - sako, Goldie ir kiti metų metus žiniasklaidos skalbiami atlikėjai šio skaičiaus neviršijo. Taip ir pamatom, kad dirbam ne veltui, kai pradedam skinti vaisius.
Buvo renginių, kai dėl konkurentų ar šiaip, tiesiog blogai... pavyzdžiui, Deadbeat renginio metu buvo "Vault" uždarymas, taigi iš pagarbos daugelis nuėjo ten. Kaip Deadbeat grojo ŠMC, buvo įdomu ir gera, o "G" buvo ne tiek daug publikos, kaip tikėjomės.
Bet buvo labai gerai!
S2: Taip, muzikos prasme tai buvo vienas subtiliausių ir įdomiausių "Sutemos Live" renginių.
S1: taigi būna labai gerų muzikos prasme, bet nekokių minios prasme. Kai antrąkart grojo "Funkstorung" narys ir pristatė Justin Timberlake lygio programą, žmonių buvo kiek daugiau, nei Deadbeat, bet.... Ne dėl to, kad blogas renginys, bet apetitai jau buvo išaugę - vis norėjosi atkartoti Monolake ar Apparat sėkmę.
S2: Tendencija tokia, kad jei įdedam mažesnį įdirbį, tai ir renginys atitinkamai pavyksta. Deadbeat lengvinanti aplinkybė buvo ta, kad jis jau buvo grojęs Lietuvoje, ŠMC, ir daugelis jį žinojo, nors daug apie jį asmeniškai nerašėme.
S1; Per tuos metus į "Sutemas" atvažiavo tikrai daug žvaigždžių, ir žmonės kiek atsivalgė. Ėmė galvoti taip - ai, buvau praėjusį mėnesį, tai dabar neisiu, net nelabai kreipdami dėmesį į atlikėją.
S2. Štai lapkritį Planetariume bus Murcof. Renginys kelia susidomėjimą nuo pat pirmųjų gandų, ir labai didelį. Manau, jei atvežtume jį į savo ciklo "Sutemos Live" renginį, ažiotažas būtų mažesnis, nes tai būtų... normalu.
S1: Juk "Gravity" kas savaitgalį vyksta geri renginiai, o Planetariume? Taigi ir vieta, ir laikas, ir atlikėjas labai svarbu.
S2: Išeina tokia kvaila konkurencija. Atveži mažiau žinomą už pigiau, bet ateina daugiau. O atveži brangų į "Sutemos Live", tai yra, "Gravity", ir ateina perpus mažiau. Kai "Supynėse" turėjo groti Blamstrain, nors ir negrojo, susidomėjimas buvo didžiulis. Į savo ciklo naktį tiek daug nebūtume pritraukę.
S1: Kartais yra kiek liūdnoka, nes reikia stengtis keliskart dagiau, nors vardas būna ir garsesnis.
S2: Po Naujųjų metų greičiausiai seriją retinsime iki trijų ar keturių, bet itin stiprių kartų per metus.
Nauji metai irgi bus stiprūs!
S1: Apparat yra didelis iššūkis... ne tik mums, bet ir "Gravity" kaip klubui.
Girdėjau, kad konkuravot su daugeliu miestų?
S1: Kiek žinau, jo labai norėjo Amerikoje. Sietlas, San Franciskas...
S2: Ir jis pats norėjo į Ameriką.
S1: Vienintelis jo vadybininkas labai norėjo atsiųsti Saschą pas mus, mat daug su tuo žmogum dirbam, jis žiūri į mus pozityviai.
Negi laimėjote kaina?
S2: Ne vien. Pasiūlėm, aišku, nemažą... bet kokia Ryga už tą kainą nebūtų laimėjusi.
S1: Beje, nuo praėjusio karto Apparat pabrango lygiai dvigubai. Ta prasme, paprastu metu, ne Naujiems metams. Tikrai nesakysim kiek kainuos tąnakt, nes skaitytojams monitoriai susprogs nuo įtampos.
Tai kas jus finansuoja?
S2: Vilniaus žydai.
S1: Vilniaus vartai.
O šiaip tai gal žinai kas galėtų paremt finansiškai naujakui, duosim atkatą.
O gal žinot, kas mane galėtų paremti Naujiems metams?
S2: Tu surask mums, mes paremsim tave, čia ne spaudai.
Dūžta indai, plyšta staltiesės, įrašas nutrūksta ir staiga vėl imame kalbėti apie tekstus.
S2: Pastebėjau, kad tekstai apskritai labai sutrumpėjo.
S1: Taip, "Intelligent Toys Vol.2" pristatyti buvome sukūrę 19 puslapių. Kiekvienam atlikėjui po puslapį.
S2: Tada nedirbau ir turėjau fantazijos. Greičiausiai ir laiko.
S1: O dabar supratome, kad žmonės klauso muziką ir žiūri atvaizdus, o ne skaito tekstus.
S2: Na, grįžtame prie Stewarto Walkerio....
Ką reiškia "grįžtame"?
S1: Tylėt. Tai va, paskutinio jo albumo klausiau tikrai daugybę kartų ir buvau labai nustebęs, kad jis toks... kitoniškas. Toks minimalistiškas. Berlynietiškas, palyginus su kita jo muzika. Tamsokas.
Apie ką jūs čia? Gal papasakokit apie asmeninį gyvenimą? Arba apie tai, kokio kvailiausio komentaro esate sulaukę?
S1, S2: Jie visi kvaili!
S1: Man liūdniausia tai, kad lietuviai per šiuos penkerius metus taip nieko ir nepasakė.
S2: Jei komentarų nėra, reiškia, viskas gerai. Nes kai gerai, lietuviai tyli.
Negi tai tik lietuvių problema?
S1: Kai kažkas būna negerai, neveikia linkas ar nėra nuotraukos, visi parašo iškart, taip pat pažymi, kad šūdas ar blogai.
Nesakau, kad nėra gerų komentarų - yra, bet jie visi iš užsienio. Internautai iš kitų šalių noriai giria, deda į savo blogus, rekomenduoja.
Tai kodėl iki šiol dar neemigravote?
S1: Tai kad man labai gerai Lietuvoje.
S2; Mes nevarom ant Lietuvos, mes varom ant Lietuvos internautų požiūrio.
S1: Štai kad ir DJ Mag top 100 rezultatai. Niekas neįžiūri teigiamų dalykų šioje naujienoje, kažkokio progreso ar panašiai, tik tai, kad tranzas - šūdas. Aš irgi nepasirašyčiau ties kiekviena to topo pozicija, bet tai yra kelių šimtų tūkstančių muzikai neabejingų žmonių nuomonė, ir su ja reikia sutikti.
S2: Tie, kurie mus kritikuoja, galėtų padaryti geriau. Bet su tuo dar nesu susidūręs.
S1: Nereikia daryti kažko, kad galėtų kritikuot.
S2: Kalbu apie tuos, kurie važiuoja ant "Sutemų" koncepto apskritai, ne ant konkrečių dalykų. Kai varo su intencija, kad "net aš galėčiau geriau", keista, kad niekas nedaro.
Ar turit konkurentų?
S1: Lietuvoj ne.
S2: Ir apskritai neturim. Aišku, daugelis puslapių galėtų būti laikomi konkurentais, bet jie paprastai yra gerokai platesni. Arba siauresni, skirti vienam atlikėjui.
S1: Konkurencija galima, kai yra jai vietos. Kai yra rinka. O dabar net mes iš to pinigų neuždirbam, tai dėl ko čia konkuruoti?
Užsieniečiai šią muziką vertina kitaip. Jie didžiuojasi, kad tai nemokama, giria tai. Ir svetainės angliška versija lankoma ir skaitoma, nors niekada nebuvo tokia judri, kaip lietuviška.
O gerų atlikėjų Lietuvoje yra?
S1: Lietuva turi problemą. Atlikėjai, ypač elektronikos, greitai tampa žvaigždėmis ir su jais nebeįmanoma bendradarbiauti. Keliskart esame tai darę, bet, išskyrus Leoną Somovą, kurio EP turbūt buvo vienas geresnių projektų "Sutemų" istorijoje, visi kėlė problemų. Užsieniečiai supranta, kad nauda - abipusė, kad mes reklamuojame jų produktą, o jei - mūsų, ir nė viena pusė neturi pataikauti. O lietuviai vertė jaustis taip, kad turėtume su jais permiegoti už galbūt ne pačio aukščiausio lygio kūrinius.
Tai teko permiegoti dėl gabalo?
S1: Branginu savo kūną, tai ne.
Užsieniečiai, nors ir būna išleidę dešimtis mokamų albumų bei grojantys visame pasaulyje, paprastai nebūna tokie išlepinti ir norintys pinigų. Pavyzdžiui, Ulrich Schnauss daro remiksus depešams ir ima didelius honorarus, bet pats bendrauja, palinki sėkmės, atsiprašo, kai negali prisidėti prie rinkinio, po to paaiškina, kodėl vėluoja daina...
S2: Lietuva - maža, žmonių - mažai, kai kažkas kažką padaro, visi puola liaupsinti. Pasauliniu mastu tai atrodo vidutiniška, bet bendros nuomonės niekas negirdi ir įsijaučia į žvaigždžių vaidmenis. Pradeda galvoti apie "Warp", "Planet Mu", ir duoti gabalą "Sutemoms" reiškia jo neduoti "Warp", kad ir kaip kvailai tai skambėtų. Tuomet gimsta nepagrįstos ambicijos ir reikalavimai.
S1: Talentingų atlikėjų čia tikrai yra, dalis, deja, jau tik buvo, nes talentą išbarstė būtent toms ambicijoms.
Ką dabar reikėtų atsivežti, kad visi būtų išgriuvę?
S2: Labai norim Surgeon.
S1: Dar "Modeselektor". Kai kalbame apie savo svajonių atlikėjus, turime omenyje tuos, kuriuos bent logiška suma galime įpirkti. Nors... kartais atrodo, kad turėtų būti toooks geras renginys su dviem aukštais žmonių, susirenka gerokai mažiau. Kartais pervertiname, kartais lyg šventa dvasia užpuola ir pasiseka taip, kad... Vėl galiu paminėti Apparat, net "SCSI-9", kurie pranoko daugybę žvaigždžių. Nėra sėkmės formulės, aišku, kuo daugiau dirbi, tuo daugiau pradedi išmanyti.
Kaip pasivadintumėt, jei leistumėt r'n'b?
S1: Aš visą gyvenimą norėjau leisti r'n'b! Čia Sutemos2 konservatyvus ir neleidžia. O vadintumėmės taip pat.
S2: Nes turbūt vienintelis dalykas, kurį per tuos metus uždirbome - tai vardas. Tai vienintelis atlyginimas ir turtas.
S1: Pamenu, kažkada kažkokie metalistai padarė renginį tuo pačiu vardu.
S2: Bandėm ginčytis ir net norėjom teismo, bet dingo patys!
O kodėl neleidžiate mokamos muzikos?
S1: Neperspektyvu.
S2: Ši idėja visada mano galvoje, tačiau kuo toliau, tuo labiau bijau tuo užsiimti.
S1: Leidyba kainuoja pinigus!
S2: Skaitmeninė - ne tiek, bet šūdo daryti nenoriu. O Lietuvoje šūdą pagaminti labai paprasta.
Kokie kiti jūsų tikslai?
S2: Interviu su Lavrinovičium.
S1: Šiemet jau daug pasiekiau. Numečiau 7 kilogramus, įsimylėjau.
S2: Taigi "Sutemas" sujaukė meilė. O šiaip tai labai norime leisti muziką po savo vardu. Tapti atlikėjais! Jau kalbėjom su keletu žmonių...
Su Mario Basanovu?
S2: Ha... Ne, su užsieniečiais - "Sleepy Town Manufacture", "Yagya". Deja, abu neturi nei laiko, nei noro.
S1: O štai aš turiu gerą balsą. Vaikystėje dainavau "Tele Bim Bam", matyt iš to ir kilo susižavėjimas muzika.
S2: Jis gražiai dejuoja.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS