„Amenų broliai“: gimtadienio interviu
Praėjusį ketvirtadienį „Woo“ teko atlaikyti kiek netikėtą krūvį – jau dešimtą vakaro klubas lūžo nuo įprastai radijo bangomis susijungiančių melomanų. Jie atėjo pasveikinti darbo dienomis juos linksminančių, mokančių, šokdinančių ir kitaip miegot neleidžiančių didžėjų...
... Tai buvo pirmasis pavykusio radijo stoties ZIP FM eksperimento „Zip Clubbing“ gimtadienis, sumaišęs viską, ką iki šiol žinojom apie vakarinių jo laidų vedėjus… Drum’n’bass humoristai „Amenų broliai“ pradėjo vakarą nuo minimal techno, vėliau savotišką house paletę pristatė Vaiper ir Alex D. „Metal on Metal“ gi krykštavo nuo kiekvieno riebesnio savo hip-hop šmoto, o Vidis absoliučiai atsidavė d’n’b klasikai. Vakarėlį, matyt, baigė Mamania su ekskliuzyviniu electro meniu, bet aš to nebesulaukiau.
Kadangi kai kam vienos šventės maža, penktadienį „Havana Social Club“ teks serviruoti dar ir atskiro „Despotin‘ Beat Club“ gimtadienio šampaną, o šeštadienį savo tortą drauge su Pete Rann ir „Future Engineers“ klube „Gravity“ raikys „Amenų broliai“. Su jais – JaZzy bei Cr-Edit – ir kalbuosi apie tai, kuo gyva jų laida.
Kaip susipažinot ir ar iškart pajutot viens kitam nenumaldomą trauką?
JaZzy: Tiesą pasakius, nepamenu, kur mes susitikom su Cr-Edit ir kaip nutiko, kad mes pradėjom bendrauti. Mes tiesiog buvom kažkaip pažįstami, o susipažinom greičiausiai kažkokiame renginyje. Galima sakyt, kad mes sudarėm „radio“ santuoką vardan drum‘n‘bass muzikai skirtos laidos, kuri ir atsirado kartu su „Zip Clubbing“ serija.
Cr-Edit: Labai norėjau, kad vieno renginio banneris atsidurtų drumandbass.lt svetainėje, tai pradėjau terorizuoti jos administratorių JaZzy savo rašliavomis ir pasiūlymais. Ir nors mūsų artimesni santykiai prasidėjo iš išskaičiavimo, dabar negaliu be JaZzy ir susitinku su juo bent po kartą į savaitę.
O kaip apskritai panirot į d’n’b liūną?
Cr-Edit: Kaip visada būna - per draugus, kurie gal kokiais 93-94 metais papasakojo, kad grupės „The Prodigy“ grojamas stilius yra jungle, o aš, kaip didelis fanas, puoliau pirkt „The Best of Jungle“ audio kasečiu į „Zarazos“ krautuvę. Kai grįžęs jas perklausiau, supratau, kad tai kur kas geriau už „The Prodigy“. Na, o jungleriai visada balansuoja ant ribos su drum‘n‘bass.
JaZzy: Aš visą gyvenimą buvau paniręs į muziką. Mokyklos laikais mergindavau panas iš Čiurlionkės - jos ten gi visos muzikantės. Pats niekada nemuzikavau ir net gyvenau kitam miesto gale, bet mielai atlėkdavau į Čiurlionkės diskotekas. Kitaip tariant, aistra muzikai nuolat prasiverždavo manyje įvairiausiomis formomis ir kryptimis. Manyje – tėvo genai, jis irgi trenktas „ant muzikos“. Žodžiu. visą laiką ieškojau „kažko“ muzikoje. Tad natūralu, kad kažkada susidūriau ir su drum‘n‘bass.
O kaip panirau į liūną? 1994-1997 metų drum‘n‘bass būtų panardinęs į liūną net dramblį, tik, deja, jo ausys skirtos vėdinimui, o ne muzikos klausymui. O dar prieš tai buvo stogą raunantis jungle, jį pažinti padėjo „Zaraza“ kontora, kurioje kiekvieną savaitę apsilankydavau. Dar dabar turiu tas audio kasetes rūsyje, neišmečiau.
Ar laida ZIP FM eteryje buvo jūsų iniciatyva, ar radijo stoties?
JaZzy: Kai ZIP FM galų gale išvystė idėją užsukti autorinių laidų ciklą, pavadintą „Zip Clubbing“, per skirtingus kanalus gavom užklausimus, ar tai mums nebūtu įdomu. O mums tai buvo įdomu. Tik teko pakovoti dėl pavadinimo, nes Lietuva dievobaimingas kraštas, o čia kažkas bando pasivadinti „Amenų broliais“, kas žmonėms neva kėlė asociacijas su religija, Iš tiesų tai tiesiog ritmo kilpa, drum‘n‘bass pasaulyje vadinama „amen breaks“.
Cr-Edit: Sakyčiau, iniciatyva buvo abipusė, o gal net grupinė. Kiek pamenu, ZIP FM ieškojo kas galėtu daryt drum‘n‘bass laidą, aš ieškojau kaip paskleisti žodį žmonėms, o JaZzy ieškojo, kaip realizuoti savo gašliąją pusę. Galiausiai nutiko taip, kad visi sužinojom apie savo keliamas idėjas, ir galiausiai gimė „Amenų Broliai“.
Kokių keistesnių atsiliepimų apie savo veiklą esat sulaukę iš klausytojų?
JaZzy: Maždaug po pusės metų gyvavimo eteryje gavom laišką iš klausytojo su klausimu, kokias programas naudojame muzikos kūrimui. Mums papasakojus, kad mes nekuriame muzikos ir esame tik DJ, jis buvo nustebęs. Kaip supratau, jis manė jog visą ta laiką mes varėm savo kūrybą. Dar Kartas nuo karto gaunam laiškus su vienu žodžiu: „TRANZERIAI!”. Čia jau Cr-Edit polinkio pasinerti į vakarėlius visa savo esybe ir pasąmone nuopelnas. Na, tiesiog nupirk jam keletą kokteiliu... ir susipažink su tranzeriu.
Kaip nutiko, kad jūsų laida yra bene humoristiškiausia šiandieninio radijo eteryje? Ar tai, paskatinti teigiamų atsiliepimų, darot specialiai, ar tiesiog esat tam sutverti ir nieko negalit padaryti?
JaZzy: Aš turiu knygą „Kaip prajuokinti žiurkėną žaliems“, visada ja skaitau prieš laidą. Jei rimtai, tai mes gi ne komikai kokie, jei prikalbam kažko juokingo, tai viskas iš širdies, o ne iš reikalo. Mes nuoširdžiai bandome daryt rimtą laidą, bet mums tiesiog neišeina būti rimtiems.
Cr-Edit apskritai labai linksmų plaučių žmogus, tad linksmybių nuopelnas priklauso jam. Kartą studijoje atsirado kažkoks skraidantis vabalas, Cr-Edit labai bijo vabzdžių, tad visą laidą šokinėjo po studiją baidydamasis, bandė svečią pritvot, tik, deja, sienos ten minkštos ir tas vabalas kaip likdavo gyvas, taip likdavo… Tai kaip rimtu balsu kalbėti į mikrofoną? Niekaip.
O atsiliepimų sulaukiame tik teigiamų. Na, neskaitant retų pastabėlių iš klausytojų, kad mes jau per ilgai užsipliurpėm grojant geram kūriniui.
Cr-Edit: Sakyčiau, kalta aplinka. Kai susitinkame su JaZzy, visą laiką būna daug gausos, o jei dar pasikviečiame į svečius kokį nusipelniusį „liaudies artistą“, taip pat linkusį į destrukciją, rimti pašnekesiai tiesiog nebeįmanomi. Kaip kolega jau minėjo, būna, net gauname nuo klausytoju pylos, neva „tokį gražų kūrinį visą prakalbėjote“ – tikrai nedarome to specialiai ir po gimtadienio net stengsimės truputėli pasikeisti.
Koks vidutinis jūsų klausytojas – amžius, gyvenamoji vieta, mėgstamiausia d’n’b atšaka…?
JaZzy: Tiesą pasakius, aš nežinau koks tas mūsų klausytojas, koks jo amžius ir kur jis gyvena, šiais rinkos tyrimais mes neužsiimame. O štai aktyvumas labiausiai juntamas iš tų klausytojų pusės, kurie mėgsta sunkesnį drum‘n‘bass skambesį, na, gal todėl, kad jų poreikį mes kol kas tenkiname mažiausiai. Tiek aš, tiek Cr-Edit esame linkę į tokį drum‘n‘bass, kuris nenužudo mūsų per pirmas penkias minutes.
Cr-Edit: Svajoju apie tai, kad mūsų klauso daug seksualiu tetučių vienais apatiniais, bet kaip ten yra iš tiesų, pamatysime klube, kur turėtų apsilankyti ištikimiausi „Amenų brolių“ klausytojai.
Kas gero šiandieniniame Lietuvos d’n’b? Pabadykit pirštais į dėmesio vertus kūrėjus, atlikėjus.
JaZzy: Įtariu, kad dabar reiktu pradėti vardinti vardus ir girti juos, kokie jie visi nuostabūs. Tačiau būkim biedni, bet teisingi, Lietuvoje su drum‘n‘bass kūrėjais padėtis yra liūdna. Visgi yra žmonių, kurie turi potencialo – tai Emery, McNys, S13 ir Spotless arba Kondencuotas Pienas, kurio kūryba dar pavasari buvo išleista vinilinėje plokštelėje.
Cr-Edit: Man, kaip jungle mėgėjui, norėtųsi išgirsti ir lietuviškų šio stiliaus gaminių, bet, kaip bebūtu apmaudu, šiandien yra tik vienas man žinomas Don Pablo, kuris eksperimentuoja su jungle ritmais, ir kol kas girdžiu tik pirmuosius jo žingsnius. Drum‘n‘bass scena yra kur kas gyvesnė: Kondencuotas Pienas arba Spotless jau gali pasigirti savo 12“, yra tikrai gražios ir kokybiškos kūrybos iš S13, McNys, Emery ir keletas kitų kūrėjų.
O žiūrint į pasaulį? Kurlink eina šis stilius? Kokie šiandien mėgstamiausi jūsų atlikėjai?
JaZzy: Drum‘n‘bass nuolat kažkur eina, būtent dėl to ši muzika yra tokio plataus spektro ir nuotaikų, kad nesigaudančiam žmogui sunku suprasti, kad girdimi skirtingi kūriniai yra ta pati tos pačios muzikinės krypties - drum‘n‘bass. Vos ne nuo lopšinės iki hardcore, jei ribas brėžtume kalbėdami paprastai. Kažkas dirba bandydamas sukurti savitą ir neįprastą skambesį, kažkas užsiėmęs nuotaikingu šokių muzikos draivu, kažkas iš drum‘n‘bass bando išspausti maksimalaus sunkumo skambesį, o kažkas kuria „game boy“ lygio muzikėles. Tai kur, po galais, jis eina? Visomis kryptimis eina, o tai yra maloniausia, tai garantuoja, kad dar bus visko.
Aš tebemėgstu senąją Goldie, Adam F, „Omni Trio“, Roni Size, „E-Z Rollers“ kūrybą, o iš būtent šiandien intensyviai dirbančių vertinu Klute, Commix, Makoto, Silent Witness, Cooh, Cern, Dose, Proktah, Lynx, Break, Paradox, Alix Perez (kuris deja neatvyko į Lietuvą, bet, tikėkimės, bus bandoma jį atvežt dar kartą) D-Bridge, ASC, Sabre, Spectrasoul, Calibre, Marcus Intalex ir t.t. ir be galo, be krašto.
Cr-Edit: Jis ne eina, o plinta kaip virusas, okupuoja vis daugiau žmonių protų ir pavergia sielų, drum‘n‘bass lenda iš požemių ir tampa visiems pasiekiamas, jūs galite girdėti jį per radiją arba pusamžio taksi vairuotojo automobilyje ir tai nestebina. O mano top atlikėjas vis dar yra RCola, jaučiu jam pagarbą ne tik už jo muziką, bet ir už atliekamą didelį darbą, jis – tikras jungle ambasadorius.
Tai kas gero lauks jūsų gimtadienyje?
Cr-Edit: Viskas bus tiesiog puiku! Nes aš neįsivaizduoju, kas gali buti blogo, na, nebent afterpartis kažkokiuose garažuose, nemiegojimas parą, virtimas tranzeriu ir visiškas išėjimas iš savęs...
JaZzy: Gimtadienis pats savaime yra geras dalykas. Bus daug liquid drum‘n‘bass. Tai yra, jokių pseudo meninių muzikinių išraiškų ir depresyvių slegiančių bytų, o tiesiog nuotaikingo drum‘n‘bass dozė tiek iš manęs ir Cr-Edit, tiek iš mūsų svečių Pete Rann ir „Future Engineers“. Kitaip tariant, šokiai su nuotaika ir šypsenomis. Ką atima iš žmonių atėjęs ruduo, tą turėtų gražinti „Amenų brolių“ vakarėlis klube „Gravity“.
Cr-Edit: Ir dar! labai noriu padėkoti visiems kas šeštadienius šiuos metus bent kartais praleisdavo su mumis! Na, ir, žinoma, tiems, kas prisidėjo prie radijo laidos „Amenų broliai“ atsiradimo ir puoselėjimo.
JaZzy: Aha, Jankiui už kritiką, Snow už pagalbą ir palaikymą.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS