Joe Syntax: „Iš patirties galėčiau pasakyti, kad geriausia kūrybą pasilaikyti sau, kol jos nenorės išleisti tikrai pripažinta kompanija“
Dar nenutrintas ir nepavargęs vardas, sukeliantis jaudulį tiek žanro senbuvių, tiek jaunimo ausyse (ir kojose) – tikrai geras pasirinkimas riebiai vakaronei. „MiestoMuzika.lt“ šį penktadienį, vasario 4-ąją, švenčia 3-ąjį gimtadienį, ir deramai parollinti jiems padės britas Joe Syntax. Leidyklos „Phunkfiction“, „Allsorts“, „Hustle Audio“, „Blu Saphir“, „Med School“ – jo vardą pastaraisiais metais tikrai buvo kur pamatyti. Kol įvertinsim, kaip viena 2011-ųjų vilčių vadinamas Joe Syntax elgiasi už pulto, paskaitom, ką jis mano apie gyvenimą.
Kokia tavo pradinės sėkmės istorija – siuntei krūvas demo įrašų visoms iš eilės leidykloms, buvai pastebėtas renginyje ar kažkas kito įdomaus įvyko? Kaip manai, kokie būdai būti išgirstam efektyviausi?
Taip, įrašus siunčiau daugybei skirtingų kompanijų. Manau, šis būdas ir yra geriausias. Svarbu siųsti pačią geriausią savo medžiagą, be to, reikia turėti kantrybės. Jei jau ką nusiunti, greičiausiai tikrai kažkas perklausys. O jei jiems patiks, ir kontraktą gausi.
Paties kūrybą pristato ne viena ir ne dvi leidyklos. Ar jų atstovai išsirenka tam tikrus sau tinkančius kūrinius, ar pats atrenki, kam kas galėtų būti įdomu? Ta prasme, smarkiai tarp stilių nešokinėji, tad kam tiek daug kompanijų? Ar vis dar ieškai tos vienintelės?
Leidyklų iš tiesų daug, nes tuo metu labai norėjau kuo greičiau išleisti savo jau sukurtą muziką. Dabar iš patirties galėčiau pasakyti, kad geriausia kūrybą pasilaikyti sau, kol jos nenorės išleisti tikrai pripažinta kompanija. Neseniai pasirašiau išskirtinio turinio sutartį su „Hospital Records“ padaliniu „Med School Music“ – manau, jie man puikiai tinka. Be to, turi biurą vos pusvalandis nuo mano namų, o tai gerokai palengvina gyvenimą.
Ar pačiam kiti prodiuseriai siunčia savo įrašus, tikėdamiesi pagalbos?
Taip, jaunų kūrėjų muzikos jau sulaukiu nemažai. Smagu klausyti tos šiandieninio drum’n’bass įvairovės. O dažniausiai patarti galiu tiek – reikia kantrybės vystant individualų aukštos kokybės skambesį. Juk tikrai nėra prasmės leisti nekokią muziką, kol nepasiekei savo, kaip atlikėjo, karjeros viršūnės – tada ir nepasieksi.
Gal ruošiesi įkurti ir savo leidyklą? Ar visgi „tvirtovės“ geriau už tuzinus nemokamą muziką internete platinančių kompanijų?
Tikiu, kad teisingas pasirinkimas yra gerai žinomos ir įsitvirtinusios leidyklos. Juk svarbu, kad tavo muziką išgirstų, o netleiblai tokios auditorijos, kaip didžiosios, tikrai nepasiūlys. Savo leidyklos gal kada nors ir norėčiau... Bet tikrai ne artimiausiu metu. Keletą metų, manau, būsiu laimingas dirbdamas su „Med School“.
Ar augdamas irgi klausei drum’n’bass?
Tiesą sakant, nelabai. Užaugau su techno, breakbeat, downtempo. Ypač daug įtakos, manau, turėjo Carl Cox, Hextatic ir „Leftfield“.
Ar iš čia atėjo techninis skambesys tavo kūryboje? Darai tai sąmoningai ar ne?
Techno klausiau maždaug šešiolikos, tada pradėjau ir didžėjauti. Dabar irgi paklausau, tad taip, greičiausiai idėjos, girdimos mano kūriniuose, mezgasi natūraliai.
Londonas nėra gimtasis tavo miestas, ar jį pasirinkai kaip patogią vietą siekti muzikinės karjeros?
Persikėliau iš vakarų Anglijos studijuoti ir gerai leisti laiką. Tikrai nesigailiu, Londonas – nuostabus miestas.
Ar Anglijos sostinė – ir drum’n’bass sostinė?
Kiekvieną savaitę didelių renginių netrūksta, taigi tam tikra prasme taip. Bristolis – taip pat puiki vieta bass muzikai. Šiaurėje esantys Mančesteris ir Lydsas irgi turi kuo pasigirti, nekantrauju ten pagroti. Šie taškai drum’n’bass scenoje karščiausi, bet ir jo, ir dubstep tikrai nesunkiai rasi bet kurioje Anglijos dalyje.
Kiek žinau, esi ir laisvai samdomas grafikos dizaineris. Du skirtingi tavo talentai padeda vienas kitam?
Gal bus juokinga, bet muziką ir dizainą savo gyvenime esu gana griežtai atskyręs. Dizaino srities prasme esu labai toli nuo bet ko, kas susiję su muzika. Dabar, tiesa, beveik nepiešiu, nes noriu visą įmanomą laiką skirti muzikos kūrybai. Skamba smagiai, taip ir yra, bet dirbu tikrai labai daug.
Daug semplini?
Daug. Naudoju daug įvairių elektroninių garsų, vokalų ir panašiai. Kuriu su „Reason“, tad sintezatorių prasme esu gana apribotas. Semplai kūriniams suteikia šilumos ir riebumo. Be to, kai jaučiuosi idėjiškai išgręžtas, jie padeda pasisemti energijos ir įkvėpimo.
Ar šiandienos drum’n’bass skambesį laikai atgimimu, ar nauja era?
Nemanau, kad yra toks „šiandienos drum’n’bass skambesys“. Viena dalis muzikos yra reveransas ankstesnėms drum’n’bass formoms, kita – visiškai svetima bet kam, kas iki šiol buvo sukurta. Tikrai yra daug įvairovės, o tai ir daro drum’n’bass žavingu. Manau, žanro laukia gera ateitis. Pats turiu daug idėjų, kurias noriu muzikoje ištirti. Galų gale šiandien drum’n’bass reiškia tiek, kad ritmas yra kažkur aplink 170bpm.
Su kuriais kolegomis iš d’n’b scenos smagiausia groti kartu? Ar yra tokių, kuriuos labai norėtum išgirsti gyvai, bet dar neturėjai progos?
Synkro ir Stray šaunuoliai, su jais ne kartą grojau „Med School“ dėka. Dar pernai su Implex ir DJ Cart puikiai praleidom laiką festivalyje Lenkijoje – geri prisiminimai!
Iš esmės jau esu matęs visus tuos, kuriais žaviuosi. Na, Martsman būtų įdomu išgirsti, taip pat vaikinus iš Rusijos – pavyzdžiui, Subwave.
Pats tinklalapio „K Mag“ neseniai buvai nominuotas kaip prodiuseris, kurį 2011-aisiais reikėtų stebėti įdėmiai. Ar tokie pareiškimai žiniasklaidoje įkvepia, ar darbą apsunkina?
Manau, gražu, kai tave pripažįsta. Žinoma, tai verčia pasitempti ir patenkinti žmonių lūkesčius. Kita vertus, labiau pasitikėti savimi nepradėsiu – nuolat remiu save į kampą klausdamas, ar mano kūriniai tikrai geri. Sunku būti objektyviam, kai dirbi vienas. Visgi dabar jaučiuosi geresnės formos, nei buvau kada nors anksčiau, ir tikrai nekantrauju 2011-aisiais kurti dar daugiau.
Kiek girdėjau, bus ir debiutinis albumas?
Taip, bet dar maždaug po metų. Neskubu ir nesu skubinamas. Noriu juo nubrėžti sau standarto ribą. Manau, stiliaus prasme albumas bus gana įvairus, bet labiau orientuotas į šokių aikštelę. Ta prasme, šokiams skirti kūriniai gali būti ir labai verti atidaus įsiklausymo, bet ramumos neplanuoju – bandysiu priversti judėti. Atrodo, albumą pristatys pora singlų.
Žiūrinėdama tavo gigų sąrašą nustebau – tik Jungtinė Karalystė ir Lietuva! Ar pasitaiko kitų progų pagroti užsienyje?
„Havana Social Club“ bus trečias kartas užsienyje. Pernai dukart grojau Lenkijoje, iš esmės tai buvo vieni geriausių 2010-ųjų vakarėlių. Tikrai malonu groti svetur, ir noriu tai daryti kuo dažniau. Planų šiems metams jau yra, bet dar nieko patvirtinto. Todėl labai džiaugiuosi būdamas pakviestas pas jus. Esu girdėjęs gerų dalykų, tad penktadienį rollinam.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS