Nocow: „Man tiesiog smagu išrasti naujus žodžius, turinčius šį tą daugiau, nei tiesioginė reikšmė – tai slaptos semantinės vertės, kurios atsiskleidžia klausant muzikos“
„Sūpynės“ kasmet supa vis aukščiau (nors scenos vadinasi dar ir „žemiau“, „daugiau“ ir „mažiau“). Šiemet Pakretuonėje laukiu krūvos muzikinių susitikimų tarp medžių, ant vandens ir kažkur žolėje. Vienas iš žemesniosios scenos svečių – tarp techno ir ambient daug įterpti sugebantis rusas Nocow. Jis man įdomus ne vien dėl to, kad bendradarbiauja su absoliučiu šalies čempionu Lapti. Apie save pasakoja glaustai, bet giliai – norėčiau tikėti, kad toks bus ir svečio pasirodymas festivalyje. Jau per Jonines.
Kaip Nocow vis dar esi naujokas – bent jau drįsčiau taip manyti. Ką veikei iki pasivadindamas šiuo vardu?
Taip, greičiausiai, esu – dėl to, kad užsiimu muzika palyginus neseniai. Ir vis dar manau, kad tam skirtiu nepakankamai daug laiko ir energijos. Dar iki išleisdamas pirmąjį singlą daug laiko sugaišau įtikinėdamas save, kad neverta kurti muzikos, nepaisant to, kad ji mane visuomet traukė. Abejoju viskuo iki paskutinės akimirkos. Taip, tai žalinga, bet bandau su tuo susigyventi.
O ką Nocow reiškia? Gal kažką vegetarinio, ar labiau filosofinio?
Tai bene dažniausiai man užduodamas klausimas. Tikslios prasmės čia nėra, kaip ir kūrinių pavadinimuose. Man tiesiog smagu išrasti naujus žodžius, turinčius šį tą daugiau, nei tiesioginė reikšmė – tai slaptos semantinės vertės, kurios atsiskleidžia klausant muzikos. Manau, visi tie žodžiai einant laikui įgis tas reikalingas prasmes.
Taip ir su pseudonimu – asociacijos gali keistis priklausomai nuo to, kokį įspūdį palieka mano muzika. Juk, pavyzdžiui, išgirdus „Bonobo“ vieniems tai reiškia atlikėją, kitiems - beždžiones, kurios konfliktus sprendžia besiporuodamos. Faktorių yra įvairių, tad vieniems aš „jokia karvė“, kitiems „Nocow“ galbūt reiškia kažką muzikinio. Pastarasis variantas man smagesnis, bet kuriuo atveju manau, kad asociacijoms su jautiena panaikinti tereikia laiko.
Iš kur ateina dauguma tavo gerbėjų? Jie rusai, o gal iš tolimų kraštų?
Sunku spręsti. Pastaruoju metu gyvenu savotiškoje izoliacijoje – nei koncertuoju, nei interviu daug dalinu. Socialinis mano ratas – itin siauras, beveik nebendrauju su išoriniu pasauliu. Bet, manau, daugiausiai manes klauso Rusijoje. Nors, jei susumavus visų kitų šalių atstovus...
Hiphopas – tavo muzika? Labai smagus tavo Q-Tip remiksas, ar bus dar kažko panašaus?
Tai jau tikrai kad mano! Jos klausydamas užaugau – 1990-ųjų hipopas man turėjo labai daug įtakos. Grojaraštyje ir dabar 70% kūrinių sudaro oldschoolas – likusius 30% užima džiazas ir techno. Beje, ir mano muzikinės karjeros startas buvo hiphopo kolektyve „Wax Paper Cup“ – jame įkūrėm su draugais Fama Eightyseven and Flaty ir Dada Ques.
Q-Tip bootlegas tikrai ne pirmasis tokio tipo kūrinys mano karjeroje. Esu dirbęs su MCs iš JAV ir Didžiosios Britanijos – tai, tiesa, dar neišleista.
Taip pat esi bendradarbiavęs su rusų prodiuseriu Lapti. Ar seniai esate pažįstami? Kas būtent jame tave sudomino taip, kad norėjai to kažko savo albume?
Aliošą pažįstu šimtą metų. Jis nuostabus prodiuseris. Kai pirmą kartą išgirdau jo „Polar Bear“, pagalvojau, kad tai kažkoks naujas apreiškimas Rusijos elektronikoje. Lapti stilius – išskirtinis, ir net negaliut tiksliai paaiškinti, kuo būtent jis mane žavi. Beje, esame bendradarbiavę ir iki mano albumo.
Ar kiti Rusijos prodiuseriai tave įkvepia? Ir kas rusiško bei nerusiško padeda apskritai?
Jei kalbėti apie šiuolaikinę elektroniką, tai taip, tikrai turime daug talentingų kūrėjų. Tokių, kurie mane nustebino ir įkvėpė ne kartą, yra ne vienas, nekalbant jau apie tuos, su kuriais esu dirbęs. O jei jau pažiūrėti į Rusiją apskritai, tai negaliu nepaminėti gamtos, kuri yra didžiausias įkvėpimo šaltinis. Užaugau ant Suomijos įlankos kranto – pakankamai toli nuo miesto, ir tai, su manimi bendraujant, akivaizdu. Nors muzikinės įtakos turbūt dažniau atkeliauja iš Vakarų... Nėra prasmės vardinti – jų tiek daug ir kasdien daugėja. Nuolat mokydamasis tų įkvėpimo šaltinių atveri vis daugiau.
Savo albumą išleidai rusų leidykloje „Bekas“ –atrodo, kol kas tai buvo vienintelė jos produkcija. Ar žinai apie tolimesnius leidyklos planus?
Kiek žinau, dabar procesas sustojęs. Reikėjo daugelį dalykų apsvarstyti prieš pradedant veiklą ir galbūt jos visai nepradėti. Iš esmės tuo metu aš jau buvau pasirašęs kontraktą su „R&S / Apollo Records“ ir turėjau išpildyti daug salygų, kurių dalis buvo susijusi su albumu „Gather Strength“. Ilga istorija. Bet neįkainojamos patirties tikrai įgavau. Yra šansas, kad „Bekas“ atsigaus, ir tikrai to norėčiau.
Kas yra karjeros viršūnė underground artistui?
Man underground jau prarado savo pirminę reikšmę. Modernusis pasaulis – tai mišinys, viskas šiandien kitaip. Grįžtant prie tavo klausimo, manau, tai yra parašo ant kontrakto su major leidykla padėjimas. Arba nepadėjimas. Kai kurie aukoja savo laisvę, kiti ją išsaugo. Tai priklauso nuo kūrėjo ir jo tikslų.
Kaip pats pasielgtum ar ruošiesi pasielgti?
Beveik viskas, ką kuriu, yra techno, tad sunku įsivaizduoti save toje situacijoje, bent jau kol kas.
Ko, kaip prodiuseris, labiausiai bijai?
Baimė – nuolatinis gyvenimo palydovas. Sunku net išrinkti, ko bijau labiausiai. Galbūt to, kad nepasieksiu savo tikslo, nors jausmas, kad negali jų išsikelti, turbūt baisesnis. Žiūrėdamas į praeitį visgi matau, kad ankstesnius jau pasiekiau. Yra posakis „viam supervadet vadens“ – „kelią įveiksi juo eidamas“, bet mes vis tiek kupini dažnai beprasmiškų baimių, kurios galiausiai tik kenkia. Reikia dirbti su savimi.
Atvažiuoji pas mus į mišką. Ką labiau mėgsti – festivalius ar klubus?
Emociškai – klubus. Ten tampresnė atmosfera, tokioje jaučiuose geriau. Klubo energija koncentruotesnė ir apčiuopiamesnė – aišku, jei klubas nėra tuščias. Bet kiekviena erdvė turi savo privalumų, atviro oro festivalis – taip pat.
Kas dabar kiečiausia Sankt Peterburge, ką veikia vietiniai?
Kaip jau sakiau, gyvenu vienatvėje, tad negaliu labai tiksliai papasakoti apie miesto sceną.
O kur nusivestum miesto svečią?
Priklauso nuo svečio. Man pačiam patinka būti kaime, tad nusivežčiau prie įlankos, į pakrantę, apie 80 km nuo Sankt Peterburgo. Pačiame mieste daugelį domina Ermitažas, barščiai, degtinė... Baltosios naktys ir pakeliami tiltai.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS