Ruduo Rygoje, arba „Skaņu Mežs“
Pernai likau apžavėta garsų miško Rygoje ir ypač Peter Brötzmann koncerto, tad šiemet neturiu jokio kito pasirinkimo, kaip tik agituoti planuoti savaitgalį Latvijoje. Net du savaitgalius, tiesą sakant, ir ne tik Rygoje, bet ir Daugpilyje.
Nuotykingos muzikos, kaip patys save pristato, festivalis šiemet suplanuotas spalio 13-15 dienomis vyks sostinėje, spalio 16 d. vienam vakarui nulėks į jau minėtą Daugpilį, o į Rygą vėl grįš beveik po mėnesio – lapkričio 12-ąją.
Netikėtumų 2016-ųjų programoje matau gal kiek mažiau, nei pernai, bet dėmesys tikrai neslopsta. Beje, britai „Autechre“ Rygoje koncertuos kitą dieną po Vilniaus (lapkričio 12 d.) tad jei netilpsite namuose, puiki proga nepadaryti klaidos. Teko matyti duetą, tiksliau, nieko nematyti, Barselonoje, patirtis gyva bei su niekuo nesupainiojama ir po daugiau nei metų.
Bet pradžiai – apie ilgąjį savaitgalį, spalio 13-15 dienas. „Riga Bourse“ meno muziejus taps festivalio atidarymo vieta, čia moderniosios muzikos pianistas R. Andrew Lee atliks penkių valandų trukmės 1959-aisiais parašytą (ir todėl pelnytai laikoma vienu pirmųjų minimalistinių darbų muzikoje) Dennis Johnson kompoziciją „November“. Štai ištrauka.
Kaip ir praėjusiais metais, „esminės“ festivalio naktys vyks „Dailės“ teatre, smagiai patrintame Rygos naujamiesčio (?) rajone. Netoliese galiu rekomenduoti itin žemiškai svetingą barą „Chomsky“ ar kiek ironiškesnį bei kompaktiškesnį „Gauja“.
Spalio 14-ąją nevertėtų praleisti pikseliuotos Vatican Shadow industrijos bei žemiausio boso galaktikoje, kurį su „King Midas Sound“ dės The Bug. Su jais kartu ir austrų gitaristas Fennesz, laimingiesiems pažįstamas iš festivalio „Jauna muzika“. Tokio efekto, kaip pernai Peter Brötzmann, šiemet gal ir nebesitikėčiau (tuomet po koncerto kvestionavau, kaip apskritai reikės klausyti muzikos?), bet free jazz saksofonisto Charles Gayle su Roger Turner (būgnai) ir John Edwards (kontrabosas) pasirodymas galėtų pretenduoti į topą.
Jei jau spėjote pasiilgti Zebra Katz, su juo susimojuoti galėsite spalio 15-ąją. Bet daug daugiau žadančiai skamba afrocentrizmą transliuojantys eksperimentuotojai „Black Spirituals“ bei jau minėtas 70-metį šiemet švenčiantis Roger Turner, grosiantis su analoginių sintezatorių artistu Thomas Lenn.
Sekmadienį, spalio 16-ąją Daugpilyje ūš post-kažkas M.E.S.H. (beje, buvęs svečiuose pas „Despotin Beat Club“ klube „Opium“) ir analoginių sintezatorių mėgėjas Thomas Lehn. „Skaņu Mežs“ ambasada visai netoli Lietuvos sienos vyks Mark Rothko meno centre. Šį vakarą, beje, remia ne tik „Goethe“ institutas, bet ir Vokietijos užsienio reikalų ministerija. Rimta.
Apie „Autechre“ jau sakiau, tik dar pridėsiu, kad su jais lapkritį „Dailės“ teatre gros noizeris Russel Haswell ir didžėjaus „Skam Records“ įkūrėjas Andy Maddocks. Abu jie bus ir Vilniuje.
Priminsiu, kad „Skaņu Mežs“ yra kūrybinio festivalių bei media kanalų tinklo SHAPE narys, tad kasmet į programą įtraukia ir keletą vardų iš tinklo suformuoto karštų atlikėjų sąrašo. Šiemet tarp jų – M.E.S.H., Peder Mannerfelt ir Klara Lewis.
„Skaņu Mežs“ bilietas, pvz., tik į lapkričio 12-osios vakarą, kainuoja 15 eurų. Jei turite galimybę į Latviją vykti du kartus, abonementas – 30 eurų. Viskas patogiai per bilietupasaulis.lv.
Daugiau vardų, garsų ir žodžių: skanumezs.lv
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS