NX1: „Skaičius vietoj pavadinimų naudojam, nes nenorim pridėti muzikai papildomų prasmių, jausmų ir asociacijų“
Su barseloniečiais techno prodiuseriais Surit ir Samot apsikeitėm vos keliais laiškais, bet jaučiuosi, lyg juos pažinočiau jau seniai. Ir net negirdėjau jų live’o „Sūpynėse“ prieš porą metų, nors liudininkai dar iki šiol dalinasi šiltais epitetais. Šiltas – gal nekasdieniškas žodis kalbant apie konceptualų techno, bet, matyt, užtikrintos NX1 idėjos bei kryptingas darbas tikrai kursto temperatūrą. Projektas su nauja gyva programa grįžta į Lietuvą, pas savo bičiulius minimalistus, ir balandžio 3-ą „Kablyje“ padės pristatyti festivalį „Dimensions“. Kol kas – šiltai apie vėsius dalykus.
Abu iki NX1 turėjote muzikinės veiklos, bet ar esate anksčiau dirbę kartu?
Samot: Taip, jau daug metų bendradarbiaujame. Būtent todėl ir nusprendėme pagaliau imtis leidybos, nes susikaupė daug pakankamai geros medžiagos.
Surit: Pažįstami esam nuo vaikystės, augome tame pačiame miestelyje ir daug kas mūsų gyvenimuose įvyko tuo pačiu metu. Lengvai vienas kitą suprantam, todėl ir dirbti kartu nėra sudėtinga. Netgi natūralu..
Kokie užsienio ir Ispanijos atlikėjai, leidyklos įkvėpė imtis darbo patiems?
Surit: Jei sąžiningai, neįmanoma paminėti vos kelių vardų. Muzikos klausome, ja domimės jau gerus 20 metų. Vertiname įvairius stilius, tad kiekvienas kūrinys, atlikėjas ir leidykla, kuriuos mėgome vienu ar kitu gyvenimo etapu, turi tiesioginės ar netiesioginės įtakos dabartinei veiklai.
Samot: Taip, galėtume pašaudyti electro ar techno vardų, bet iš tiesų įtaką mums darė pati įvairiausia muzika, nebūtinai elektroninė. Žinoma, visuomet didžiąją gyvenimų dalį užėmė techno, tad šio žanro pionieriai buvo tiesioginiai įkvėpėjai. Bet negalime išskirti kelių, jų per dvidešimt metų susikaupė tikrai daug.
Prieš porą metų šokdinote „Sūpynėse“. Kas patiko mūsų festivalyje?
Samot: Niekuomet nepamiršime privilegijos groti nacionaliniame parke. Nuostabi vieta.
Surit: Taip, patirtis buvo labai įdomi. Be to, sutikome daug puikių draugiškų žmonių. „Sūpynėse“ susipažonom su Conforce, kuris grojo prieš mus, taip pat gerai praleidom laiką su Nerijumi ir Milda – su jais palaikome ryšį iki dabar.
Šįkart viešėsite „Dimensions“ festivalio pristatymo proga. Kiek žinau, teko groti ir tikrajame veiksme Kroatijoje?
Surit: Man pasisekė – grojau pirmajame „Dimensions“. Nuostabus festivalis, mistinė veiksmo vieta – apleistą fortą verta aplankyti ir kai ten negroja jokia muzika. Na, o „Dimensions“ programa išvis bene geriausia, kokią gali rasti festivaliuose.
Samot: Vilniuje grosime naują live’ą, tad nekantraujam. Atsivežam daug gerų jausmų, pozityvios energijos ir naujos muzikos.
Dabar jūsų namai – Barselona. Ar turite ir gerą „naminę“ auditoriją bei klubą, kuriame reziduojate?
Samot: Esame turėję malonumo groti beveik visuose Barselonos klubuose, kuriuose yra vietos techno. „The Loft“ („Razzmatazz“), „Becool“, „Nitsa“, „Moog“, „Insert“... Kiekvieną mėnesį mūsų mieste tikrai galima rasti gerų techno renginių, nors nepasakyčiau, kad pati scena labai vienalytė. Pastaraisiais metais reikalai tikrai gerėja ir auga!
Surit: „Namų“ klubu turbūt reikėtų laikyti „Moog“, čia jaučiamės geriausiai ir grojame dažniausiai. Taip pat puikus vibe’as „Nitsa“, dažnai į jį nueiname paklausyti mėgstamų artistų.
Kokie klubai jums apskritai patinka?
Samot: Tokie, kuriuose telpa gera atmosfera ir energija. Jei visa tai yra, laiką praleisi gerai bet kurioje pasaulio vietoje.
Surit: Kartais nepamirštama patirtis nutinka ten, kur mažiausiai tikiesi, kokiame mažame klubelyje... Tai – magija. Bet turbūt abu sutartum, kad „Trouw“ yra klubas, kuriame tos magijos mums nutiko daugiausiai.
Pirmoji NX1 plokštelė pataikė tiesiai į taikinį, nors kalbame ir apie gana nedidelį pasauliniu mastu 200 kopijų tiražą. Tai neabejotinai įkvėpė, o ar neturėjote pagundų atspausti papildomo tiražo..?
Surit: Be jokios abejonės tai buvo puiki naujo leiblo pradžia. Buvome visai nežinomi, pažėrėme 200 baltų ranka antspauduotų plokštelių ir viršijome daugelio ekspektacijas.
Samot: Labai anksti mus ėmė palaikyti tokie vardai, Surgeon ir Marcel Detmann – jie įrašą suko dar iki oficialios išleidimo datos. O vos išleidus clone.nl tope jis pakilo į pirmąją vietą. Buvo labai faina. O pakartoti tiražo šiuo metu tikrai neplanuojame.
Tuomet ką galvojate apie perpardavinėtojus, kurie pelnosi iš paklausą turinčių įrašų? NX1 01 kaina „Discogs“ dabar – 40 eurų, o jūs iš to pelno negausite nė cento...
Surit: Su spekuliacija negalime sutikti. Ta prasme, nusiperki tris vinilus po 9 eurus ir po to juos parduodi dvigubai brangiau… Manau, gražiau būtų kitiems leisti juos įsigyti už tą pačią kainą, kurią mokėjai pats. Patys iš leiblo didelio verslo nesukam, tad, be abejo, nėra gerai tai, kad pelnosi kiti.
Samot: Bet kuriuo atveju tam įtakos daryti mes negalime, kaip ir daugeliui kitų neteisingų dalykų gyvenime. Be to, galima žiūrėti ir pozityviai – jaučiamės pagerbti, jei kažkas mano, kad tiek pinigų išleisti mūsų plokštelei verta. Vadinasi, mūsų jausmai ir idėjos tam žmogui tikrai rūpi.
Kiek laiko dirbate ruošdami leidinį? Kada suprantate, kad viskas, gana?
Samot: Sunku leidinį išmatuoti laiku. Dažniausiai vienu metu turime daug idėjų ir projektų ir vis prie jų grįžtame. Kartais prisimename prieš dvejus metus sukurtą gabalą ir tuomet, atnaujinę, išleidžiame, jei matome, kad tinkamas. O jei susikoncentruojame, galime įrašą paruošti ir per savaitę, pavyzdžiui, remiksą. Bet paprastai taip nedirbame.
Samot: NX1 atveju dažniausiai atsispiriame nuo vieno kūrinio, jis įkvepia kitus. Jis gali būti ir senas. Bendro leidinio paruošimas gali užtrukti, nes vienu metu darome daug darbų ir nemėgstame jų skubinti. Jei dirbame su kitomis leidyklomis, irgi stengiamės laikytis šio principo. Bet, pavyzdžiui, „M_Rec“ išleidome keturis tarpusavyje nesusijusius kūrinius, kurių kiekvienas pasakoja savo istoriją.
Kiek pavyko suprasti, NX1 yra dukterinis „Nexe Records“ leiblas, o jo brolis – „A-Nexe“, tik jame dar nieko neišleista. Kaip čia yra?
Surit: Klaisimas geras... dirbame ties „Nexe Recors“ apibrėžimo išgryninimu ir tikimės netrukus – na, gal kitąmet – turėti pirmuosius leidinius. Žinoma, keistoka pradėti nuo subleiblo, lyg ir nėra prasmės. Bet mums viska struktūra dėliojasi būtent taip, ir tikimės, kad ją greitu metu įgyvendinsime fiziškai.
Samot: Taip, gryninant „Nexe Records“ dar prireiks laiko. „A-Nexe“ apskritai tolokai ateityje, bet niekada nežinai, kaip čia viskas susiklostys. „A-Nexe“ bus skirta neklubinei muzikai, nes norime išleisti ir muzikos, kuri padeda pabėgti nuo šokių. Ambient ir panašiai. Tokia mintis, bet apmąstymams dar daug vietos, todėl kol kas daugiau ir nėra ką pasakoti.
NX1 leidiniai – numinimalizuoti maksimaliai. Net pavadinimų kūriniai neturi, tik skaičius. Kokia to filosofija?
Surit: Toks paprastas dizainas mums tiesiog labai patinka. Tiesiog antspaudas ant plokštelės ir insert’as, paaiškinantis konceptą bei kiekvieno leidinio prasmę. Pridedame ir leidinį lydinčio video kadrą – jis ir tampa pagrindiniu muzikos vaizdiniu.
Samot: Skaičius vietoj pavadinimų naudojam, nes nenorim pridėti muzikai papildomų prasmių, jausmų ir asociacijų, kurios galėtų kilti perskaičius žodį, bet dar neišgirdus skambesio.
Kokius tikslus keliate sau techno pasaulyje?
Surit: Daryti tai, ką darome, ir toliau. Reikšti save per muziką.
Samot: Įgyvendinti „Nexe Rexords“ taip, kaip įsivaizduojame, ir toliau skleisti savo balsą per garsiakalbius.
Yra toks „Samsung“ fotoaparatas – NX1. Gal turite?
Samot: Hahaha! Tikrai ne.
Surit: Pabandysiu atkreipti dėmesį, gal kas iš aplinkinių turės – norėčiau bent rankose palaikyti...
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS