Mark Splinter: „Juk čia pirmas miksas kosmose!“
Praėjusią savaitę gavau gana keistą laišką nuo pristatymo nebereikalaujančio Mark Splinter. Jis papasakojo man apie tai, kad ketina į kosmosą išsiųsti savo miksą. Intriguoja. Kosmosas? Pasirodo, tai labai tampriai susiję su naujausia Marko aistra ir projektu - "Stableface". Tai, kaip jau rašėm, yra blogo ir netleiblo mišinys. Vos ne tyrimų laboratorija. Žinoma, Markas nori papasakoti daugiau apie "Stableface" ir kosmoso misiją, taigi skaitom.
Kas čia per kelionė į kosmosą?
Jei trumpai, turiu tokį pažįstamą vyruką iš Vilniaus, kuriam patinka chiptunes muzika. Galbūt neatsitiktinai jam taip pat priklauso puslaidininkių laboratorija, tyrimų kompanija, na, viskas apie mikročipus, grandynus ir panašiai. Jam patinka nuotykiai ir iššūkiai, taigi sugalvojo savo prietaisus sudėti į dėžę ir prikabinti prie meteozondo, kuris kils į kosmosą. Jie bandys ištirti, kaip prietaisai veikia aukštai, ar genda, ir taip toliau.
Ar tai bus didelis siuntinys?
Ne, dėžutė su pora fotoaparatų ir visokiais dalykais. Pavyzdžiui, pliušiniu meškiuku. Žodžiu, Lietuvos misija į kosmosą! Taip pat pakilus virš atmosferos bus fotografuojama žemė. Smagus bandymas, ir tiek. Tas vaikinas savo draugų paklausė, ką dar įdomaus galima įdėti į siuntinį.

Tada atėjai tu su savo muzika, taip?
Taip, sugalvojau, kad į atminties kortelę galima įrašyti miksą. Žinoma, pirmą "Stableface" miksą. Kaip tik startavo tinklalapis, o čia Rytų Europos kosmoso misija, kažkas sutampa, juokinga. Tai smulkmena, bet nuo tokių prasideda dideli dalykai. Čia telpa ir didelės svajonės, ir tiesiog geras laikas. Sutapo mano ir kosmonauto požiūriai, ir sutarėm, kad muzika siuntinyje bus išskirtinai mano.
Misija startuoja lapkričio 14-ą. Kol kas daugiau nelabai ką žinau. Po to, kai žinosiu, misija pavyko ar ne, ir ar miksas pabuvojo kosmose, paleisiu jį ir į pasaulį. Labai tikiuosi, kad, jei jiems pavyks balioną rasti, bus ir vaizdinių to įrodymų.
Tai ar tikrai tai bus pirmasis miksas kosmose?
Nu aš tikrai daug googlinau, o tai daryti sugebu. Vadinasi, jei kažkas panašaus ir buvo, tai internete niekas apie tai užsiminė. O jei tavęs nėra internete, tai ir nesiskaito, cha cha. Bet kuriuo atveju mano miksas bus pirmasis kosmose, kurį užfiksuos "Google".

Ar manai, kad žinia apie tai pasklis po pasaulį?
Įsivaizduoju, kad tai įmanoma. Pavyzdžiui, jei esi muzikos blogeris, tai atrodo visai įdomi istorija, verta įrašo. Juk miela, kad tai ateina iš Lietuvos. Tiesiog faina. Kosmoso misija su garso takeliu. Nenoriu girdėti nieko panašaus į "Amerikonai tai į mėnulį nuskrido, o čia?". Juk čia pirmas miksas kosmose! Įspūdinga.

Labai. O apie ką bus pats miksas?
Dabar turiu gal 25 kūrinius. Nieko nekeisiu, netvarkysiu, sudėsiu tiek, kiek turėsiu įrašinėjimo dieną. Aš "Stableface" laukiu bet kokios stadijos muzikos - nebaigtos, nemasterintos, neprofesionaliai įrašytos. Tai nėra problema. Mane kaip tik domina tebevykstantis darbas ir tebesiformuojantys atlikėjai. Jie galvoja, kad kūrinys baigtas, bet po trijų mėnesių jau manys, kad viskas, ką iki tol sukūrė - šūdas. Tai va, nenoriu, kad jie lauktų tuos tris mėnesius. Vis tiek greičiausiai bus gerai, nesijaudinkit.
Tai kas tie žmonės, siunčiantys tau savo kūrybą?
Žinoma, jau prisistatė ir Nightjar, ir Vaiper, bet mane pasiekia ir tie, kurie nėra mano draugų rate. Natūralu, kad kai sumanai projektą, pirmieji, jį palaikantys, yra tavo draugai. Pavyzdžiui, domisi ir praktiškai visi "Ritmo kovų" dalyviai.

Savo "Soundcloud" esu įkėlęs įvairių stilių muzikos, taip pat jos yra išleista "LeaveLate" leidykloje. Taip, manau, apie mane sužinojo ir house bei kitų sričių atlikėjai. Kad ir Freshtee. Tokios muzikos "Stableface" irgi bus. Kaip ir žmonių, kurių nei aš, nei kas kitas nėra girdėjęs. Tai bus pirmieji jų žingsniai.
Dar vienas dalykas, dėl ko man patiko ta kosmoso idėja - tai susidomėjimas. Juk kiekvienas gali iškepti mp3 ir pardavinėti jį interneto parduotuvėje. Skirtumas tarp mūsų ir Skream yra susidomėjimo lygis ir pinigų, kuriuos galime skirti susidomėjimui sužadinti, kiekis. Jei atrandam pigų, bet veiksmingą ir smagų įrankį tam žadinti, valio, tai žingsnis į priekį.
Kosmosas, kaip pirmasis žingsnis, yra gana didelis. Net nežinau, ar gali būti didesnis. Kas toliau?
Pirmas DJ setas kosmose, haha. Pirmas dubstep vakarėlis! Nes tranzeriai ten nusigaus pirmi.
Jei rimtai, "Stableface" planas yra toks. Turi būti kažkas kas surenka ir sudėlioja talentą bei ima jį stumti. Netikiu, kad atlikėjas pats sau gali tiesiog įkelti muziką į internetą ir pasiekti visus tuos, kuriuos nori pasiekti. Turi būti trys ar keturi tarpininkų sluoksniai, kaip yra kiekvienoje industrijoje. Dėl to, kad skirtingi žmonės gerai daro skirtingus dalykus.
Neįsivaizduoju, kokia yra muzikos industrijos ateitis, bet visada reikės talentų ieškotojų (A&R), netleiblų, tokių, kaip aš ir Genys, galų gale tokių, kaip Mary Anne Hobbs. Tai žmonės, kurie atranda muziką, suteikia jos kūrėjams šansą, rizikuoja ir jiems visiškai nusispjaut, ką tu manai, jie stumia muziką, kurie ja tiki. Tokie žmonės visada bus svarbūs, lygiai kaip didžėjai, kurie tą muziką groja vakarėliuose. Visi senosios muzikos rinkos darbai reikalingi. Ir laimės tos kompanijos, kurios turės daugiausiai pinigų.
Galima sakyti, kad neverta kovoti. O galima tiesiog pabandyti. Užkurti puslapį, įrašyti miksą, kažką išstumti. Jau turim Few Nolder, Eleven Tigers, Brokenchord. Nemanau, kad vizija apie superžvaigždę iš Lietuvos labai nereali. Tai jau vyksta!
Neplanuoju surinkti visos lietuviškos muzikos. Lygiai taip pat neteigiu, kad tik mano atrinkta muzika yra gera, bet aš darau tai, ką darau. Jei nori daryti kiti, valio, prašom, tai tikrai nesudėtinga. Pavyzdžiui, tas naujas vaikinas "Facebook", kuris turi puslapį "Lietuviška muzika" ir kasdien iškasa kažką naujo. Žmonės turi filtruoti muziką, ir jei tai daro pusšimtis entuziastų, kritikų, žurnalistų, galutiniam klausytojui daug lengviau. Juk jie atrenka gerą muziką. Tik reikia pasirinkti, kuo tiki ir ką seki.
Žinau, kad tu, kaip ir daugelis kitų, nemėgsti apriboti savo veiklos žanrais. Visgi neabejoju, kad yra tikinčių, jog "Stableface" - dar vienas dubstep projektas. Bet kažkokios vėžės juk turi būti?
Nu, kitas relyzas ir bus dubstep, haha. Bet kuriuo atveju leisiu tai, ką man žmonės siųs. Jei siųs tik dubstep, neturėsiu pasirinkimo. Jei siųs kitokią muziką, kuri man patiks, ją ir stumsiu. Kosmoso mikse bus gal dvidešimt stilių. Aš jų nefiltruoju. Dubstep dabar yra gal 20%, visa kita - beats, house, techno, dar kažkas. Jei kažkieno mėgstamo stiliaus ten nėra, tegu atsiunčia. Pramesiu nebent jei manysiu, kad visiškas šūdas, bet kol kas neatstūmiau nieko.
Tai koks gi leidinių planas?
Pirmasis relyzas buvo Noythe EP. Ateinantis darbas - miksas, tada eilė Teffa. Tai klaipėdietis vaikinas, jo "Vapour" jau buvo išleistas kolegų "Lowvibe".
Man jis visada žiauriai patiko, paprastas, bet toks geras. Grojau jį 2009-ais "Satta Outside", kai buvau paruošęs pirmą istorijoje vien lietuviškos muzikos setą. Pirmą! Parodyk kitą didžėjų, kuris padarė tai prieš mane. Žodžiu, paprašiau Teffa tą "Vapour" remiksuoti 2010-iesiems, EP bus jis dar du kūriniai.
Savaitgalį grosi "Opium", "+++" renginyje. Ten irgi bus "Stableface" setas?
Taip, pradėsiu judesį viršuje, taigi turiu visišką laisvę groti tai, ką noriu. Tai bus praktiškai kosminio mikso anonsas. Kaip jau minėjau, įrašų kokybė man nesvarbi. Tai įdomu, nes žmonės girdės skirtumą, taigi supras, kuris prodiuseris geresnis, o jaunesni galbūt pasisems žinių iš labiau patyrusių. Pasakysiu atvirai - jei laukčiau, kol visi sumasterintų savo gabalus iki "vakarietiškų standartų", išvis neturėčiau muzikos.

Ar galvoji ir apie atskirus "Stableface" renginius? Juk labai madinga iš pradžių įkurti leidyklą, tada rengti jos vardo šokius.
Aš labiau manau, kad dirbdamas su "Stableface" esu kaip parodos kuratorius. Būtų sunku tai paversti vakarėliu, reikėtų gal 1000 kūrinių, kad paruoščiau šokių aikštelei tinkamą setą. Didelė dalis gautos muzikos tikrai eksperimentinė, pagal ją šokti neįmanoma. O ir sumiksuoti pirmą miksą bus labai sunku!
Bet maži įsibrovimai į kitų vakarėlius - gal ir gera idėja?

Taip. Man tikrai visada patiko apšildyti ir groti mažosiose salėse. Anksčiau turėjom tokį projektą "Fucked Up Lounge", buvo keletas renginių "Cafe de Paris". Groji eklektiškai, gali banginti, gali uždėti "Doors". Taigi jei žmonės nori, kad kažką apšildyčiau su lietuviška muzika, valio, paruošiu "Stableface" setą. Vilniuje toks reklamos būdas tikrai geras. Nors visgi Lietuva nėra pagrindinis mano tikslas. Reikia sukaupti daugiau leidinių ir sudominti daugiau užsienio didžėjų.
Ar kas nors jau susidomėjo?
Mary Anne, žinoma, jau informuota apie projektą ir jį seka. O jos telefonų knygutė labai plati, supranti. Toks gi tikslas - bandyti užkabinti kažką, kad leistų lietuvišką muziką. Vis išgirstu apie kokį nors Lietuvos atlikėją, pasirašantį sutartį su užsienio leidykla. Jei paspartinsiu tai, valio.
Kai kurie šį procesą bando spartinti išsikraustydami į Londoną. Ar manai, kad ten gyvenant karjerą muzikoje padaryti lengviau ir greičiau? O gal visgi egzotiška frazė "an artist living in a small country called Lithuania" yra tas lengvesnis kelias?

Tai priklauso nuo stiliaus, asmenybės ir daugelio kitų dalykų. Few Nolder, pavyzdžiui, savo stilių išvystė būdamas čia, Lietuvoje. Ar būtų sugebėjęs tai padaryti Londone, nesu tikras. Visgi keli leidiniai - dar ne karjera. Tai - ilgi metai sunkaus darbo.
---
Čia būtume galėję pokalbį tęsti dar kelias valandas. Dar paplepėjom apie renginius, jų kokybę, 2011-uosius, ir nusprendėm, kad jei ekonomika Lietuvoje nepagerės, savo gležnom rankelėm ir mes reivo nepastatysim. Žodžiu, jei norit persimesti apie "Stableface", kosmosą ir kitus muzikinius dalykus su Marku, jis tikrai ne prieš. Ir nueikit į Stableface.com.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS