Leon Somov: „Savotiškas lūžio taškas, manau, buvo tuomet, kai išvažiavau pagyventi į Londoną“ (Specialiai Djscene.lt)
"No Batteries No Toys" - taip pavadintas jau iš gamyklos į lentynas keliaujantis debiutinis Leon Somov albumas. Albumas - debiutinis, bet Somov - ne naujiena bent jau tiems, kurie giliai domisi lietuviška elektronika. Prieš keletą metų plojom "Sutemoms", išleidusioms Leono ir Justės "Jazzu" darbą "Offline", o šiemet darbai įgijo daug spartesnį pagreitį. Juk MTV statulėlė - pakankamai solidi žymė atlikėjo biografijoje, ar ne?
Su Leonu kalbėjomės lygiai prieš savaitę, jam besiruošiant trijų koncertų turui Jungtinėje Karalystėje. Dabar jis vėl čia, Lietuvoje, ir ruošiasi toliau - albumo "No Batteries No Toys" pristatymui šį šeštadienį "Gravity". Muzikos ten bus labai daug. Kaip ir šiame interviu.
Tavo albumas baigtas, pristatymas - irgi čia pat...
Taip, pagrindinis "No Batteries No Toys" pristatymas vyks "Gravity" šeštadienį, bet dar iki tol "parepetuosim" Kaune ir Klaipėdoj. Čia bus mažiau gyvų muzikantų, bet jų tikrai bus, nes nenoriu groti vienas su kompiuteriu.

Tai apie ką jis?
Juo norėjau pristatyti save kaip kūrėją. Mano ir Justės darbas "Updated" - dueto, grupės albumas. Su abiem dirbau vienodai daug, tačiau jie ir labai skirtingi.
Justei jaučiu vien gerus jausmus - su ja, kaip žmogumi, dirbti labai gera. Tačiau labai noriu šias dvi programas atskirti. Noriu, kad abu projektai gyventų ir toliau, bet drauge ir eitų skirtingais keliais. "No Batteries No Toys" daugiau įvairių artistų - tikiuosi, niekas neįsižeis, bet man patinka, kad visi albumo "featuringai" vyriški.
Ir net viršelį darė vaikinas, ar ne?
Taip! Tiesa, vienam gabale panaudojau Justės vokalo fragmentą, tai vienintelė moteriška detalė. Beje, nei vienas iš dalyvaujančių albume muzikantų negyvena Lietuvoje - arba užsieniečiai, arba emigrantai. Vos du kūriniai instrumentiniai, asmeniniai - visuose kituose vyksta kažkas daugiau. Pavyzdžiui, man labai patinka vokalistas Boukie iš Londono. Jo akcentas griežtas, britiškas.
Man priminė "Faithless".
Aha... Tai gal tiems, kam patinka "Faithless", irgi patiks, cha cha!
Kada pradėjai albumo darbus?
Labai seniai. Su Adomu ("Sea" vokalas) kūrinius dar Londone pradėjau lipdyti. Tiesa, laikui bėgant jie labai keitėsi - ir su "Sea" būčiau dar padirbėjęs, bet laikas labai spaudė. Savo kūrinius galiu dailinti ir dailinti, bet reikia juk kažkada sustoti.
Ar konkretus albumas buvo tavo idėja, ar kažkas link to pastūmėjo?
Nuo tada, kai pradėjau dirbti su "Silence Music", Vidis su Arūnu (Matačiumi) ėmė šitą reikalą spaust. Ir pats noriu labiau įsijungti į klubinę veiklą ir judesį. Baladės jau truputį "va čia", cha cha. Noriu smagesnės muzikos, kuri galėtų skambėti klubuose. Būtent gyvuose pasirodymuose, ne DJ setuose. Negaliu sakyti, kad groju techno, bet tai - kažkas "į tą pusę".
Kaip pradėjai kurti elektroniką - juk anksčiau grojai kiek kitokią muziką?
Praeitis tegu lieka praeitimi. Ji man įtakos neturėjo. O savotiškas lūžio taškas, manau, buvo tuomet, kai išvažiavau pagyventi į Londoną.
Kada tai buvo?
Lietuvoje vėl gyvenu metus, Londone praleidau dvejus, vadinasi, 2006-aisiais. Tada viskas ir prasidėjo - ėmiau vaikščioti į elektronikos renginius, išvydau tą muziką visai kitokioje šviesoje. Iki tol buvau užsidaręs.
Važiavai į Londoną studijuoti?
Taip, mokiausi garso inžinerijos. Studijos truko porą metų - galėjau dar tęsti, bet grįžau Lietuvon, nes čia laukė draugai, šeima. Pakeliauti visuomet smagu, nesigailiu nė vienos Londone praleistos dienos. Gal kada dar išvažiuosiu.
Kodėl būtent Londonas, o ne kiti miestai, kuriuose irgi galima studijuoti garso inžineriją?
Tuo metu draugavom su Juste. Ji susirado universitetą būtent Londone, tai ir aš sau mokyklą radau. Seniai galvojau apie tokius kursus - buvo variantų ir JAV, ir kitur, bet, pavyzdžiui, Berlyne reikėtų dar ir vokiečių kalbą mokėti, tad Anglija tuo metu buvo vienintelė išeitis. Džiaugiuosi - Londonas puikus miestas ir žmonės ten super.
Tai išvažiavai ten dar nekurdamas elektronikos?
Na, kažką darydavau, bet išleidęs nebuvau nieko. Studijinis darbas, kompiuteriai - visa tai mano gyvenime jau seniai.
Sakei, kad Londone elektroniką pamatei kitaip. O kaip matydavai ją prieš tai?
Buvau "sėdęs ant" gilios elektronikos, IDM. Ir dabar daugelį tų atlikėjų labai mėgstu. O Londone visi labiau stengiasi save išreikšti, norisi padaryti konkretų produktą. Labai padėjo ir kursai - daug sužinojau apie garso apdorojimą ir panašiai. Tiesiog ėmiau norėti padaryti kažką savo. Ne svajonę įgyvendinti, bet... Tada pradėjom bendrauti su "Sutemom".
Jie tave surado ar tu juos?
Vytautas, arba Walkman - senas mano draugas, irgi panevėžietis. Dažnai su juo susirašinėdavom, nusiųsdavau jam savo kūrybos, kol vieną dieną jis nepasakė "O gal padarom mažą EP?". Sutikom iškart. Įrašinėjom tą "Offline" žiauriom sąlygom - aplink kaimynai, groja magnetofonas, Justė po antklode pasislėpus dainuoja... Dabar gi nebesvarbu, kaip ir kur kurti.
O ką naudoji kurdamas? Geležį, gyvą garsą, dar kažką?
Kiek įmanoma, gyvus instrumentus. Pavyzdžiui, daugelis "Sea" elementų "pagaminti" vien su gitara ir aplinkos garsais. Geležies nelabai daug - galėčiau turėti daugiau, bet gal kada nors vėliau.
Va, IJO, artimas mano kolega, daug prisipirkęs, ir daro daug visko su išoriniais įrenginiais. Jis labai gabus, apima daug žanrų, man patinka.
Aš savo muziką bandau atlikti gyvai - žinoma, tai priklauso nuo biudžeto. Noriu, kad renginiuose dalyvautų kuo daugiau gyvų muzikantų. "Gravity" bus tikrai daug - trimitas, trombonas, bosas, gitara, klavišai. Dar dainininkas iš Senegalo Xuman.
Londone su juo susipažinai?
Ne, Senegale jis ir gyvena. Keliavo su savo vadybininku per Europą ir per pažįstamus susirado mūsų studiją, "Vaitaitau". Sutarėm padirbėti kartu, įrašyti keletą jo dainų, savaitę arėm po 12 valandų į parą. Iš pradžių keista buvo su jais dirbti - gaminau jam reggae, ragga, hip hopo mišinį su prancūzišku prieskoniu. Jiems mat nepatinka amerikietiškas hip hopas. Tai buvo žiauriai įdomi patirtis. Taip bendravom, bendravom ir pasiūliau jam padaryti kažką bendro. Kūrinys su juo kiek iškrenta iš mano albumo konteksto - tempas lėtesnis, bet man labai patinka. Ypač klausant su gera aparatūra ir daug žemų, wow!
O kaip tapai "Silence Music" nariu?
Vidį pažįstu nuo senų laikų. Darbų iniciatorius buvo Arūnas, nors jis ir nesiafišuoja. Įkalbino mus su Juste išleisti albumą, dabar - ir mane. Nustatytos laiko ribos, visa kita - tai gerai, nors kai ateina laikas atiduoti medžiagą, galvoji: "Va, dar būtų laiko, galėčiau geriau padaryt"...
Bet jei nejaustum vadybos rankos, gal išvis niekada nepabaigtum?
Turbūt. Apskritai tai džiaugiuosi dėl "Silence Music". Vos per metus įvyko labai daug gerų dalykų, super. Noriu ir toliau su jais dirbti. Kai kas sako, kad išleidus šį albumą galėsiu keliauti į didesnį "leiblą", bet esu patenkintas ir čia. Manau, Lietuvoje galime kopti dar aukštai. Visi gerai sutariame, ne veltui vadinamės ir "Silence Family".
Kaip manai, ar pasiteisins tavo albumo išleidimas CD formatu?
Nežinau, ką galvoja "Silence", bet aš tikrai neplanuoju iš jo užsidirbti. Bet albumą išleisti vis tiek gerai - kad ir nedideliu tiražu, bet yra ką žmonėms parodyti, o ir vertinamas rimčiau nei paprastas promo cd-r ar skaitmeninė byla. Galėsiu padovanot draugams, tėvams - malonu.
Kokios tavo ir Justės perspektyvos užsienyje?
Jos yra. Dabar va vyksim į Jungtinę karalystę, neslėpsiu to, kad į tuos koncertus ateis daug lietuvių. Bet nedarom jų vien draugams ir vien lietuviams. Pavyzdžiui, Londone grosim pačiam miesto centre, Camden Town, populiariam bare.
Birmingeme tuo tarpu koncertas pažymėtas "Culture Jam" spaudu - kiek žinau, tai bendras Birmingemo lietuvių ir britų projektas?
Taip, grojom jo renginyje ir praėjusiais metais. Prieš mus pasirodė toks labai britiškas indie roko ansamblis. Patiko groti scenoje, kurioje tą vakarą skambėjo labai daug įvairios muzikos. Aišku, atėjo daug lietuvių - dar net groti nebuvom pradėję, jau skandavo "Lietuva, Lietuva!".
Kokiam festivalyje norėtum pagroti?
Labai norėčiau nuvažiuot į Barseloną, "Sonar". Iš dalies tam ir albumą leidžiu, kad turėčiau ką panašiems renginiams nusiųsti - juk tam neužtenka vien "Myspace" ar "Soundcloud" linko. Daugelis, aišku, ir taip daro, bet, manau, albumas - daug rimčiau. Dirbu ta linkme. Žinoma, daug laiko atima studija - dabar dirbu nuo ryto iki vakaro. Iki atiduodamas albumo medžiagą miegodavau po kelias valandas.
Esi dirbęs kažką ne muzikinio?
Na, studijoje, pavyzdžiui, ir reklamas gaminame. Nors tai vis tiek susiję su muzika... Šiaip dar labai mėgstu fotografiją. Negaliu vadintis profesionalu, bet tai - antrasis mano hobis. Juo užsiimu dar ilgiau, nei muzika. Mano tėtis - irgi fotografas.
Ir dabar fotografuoji?

Taip, turiu daug visokių senovinių fotoaparatų. Esu prieš skaitmeną - fotografuoju tik su juostomis. Turiu savo puslapį "Flickr", ten darbus ir dedu.
O parodos negalvoji surengti?
Dalyvavau vienoje Londone, ir Panevėžyje teko. Norėčiau sujungti fotografiją su muzika - panaudoti visokius sensorius ir panašiai...

Dažni jūsų garso palydovai - vaizdai, kuriami komandos "GeriFilmai".
O, jie yra super! Jie kiekvienam kūriniui sugeba pakadriui susidėlioti vaizdą. Kartais po koncerto net pyksta, sako: "Per ilgai grojot intro, mums vaizdas nesutapo".
Tai reikia repetuoti!

Taip, reikia, bet ne visada išeina... Šiaip su vaizdu groti smagiau - spalvingiau.
Kaip tau patiko vaidinti "GeriFilmai" kurtame klipe "Free"?
Oi.. Negaliu į save žiūrėt! Labai vertini juos kaip kūrėjus, bet paskutinę akimirką jau prašiau mane iškirpt ir įdėt animaciją. Negalėjau žiūrėt! Nesu aktorius, negaliu to gerai atlikti. Nors kitiem gal kitaip atrodo... Va klipo animacija man labai patiko.
Dar truputį apie "Silence"... Gruodį būsi vienas iš renginio "Silence Family" solistų. Kaip ruošiesi tam pasirodymui?
Kaip tik šiandien susitikau su muzikantais, klausėmės kūrinių. Norisi, kad tai būtų daugiau nei eilinis setas klube, kad atėję žmonės iš tiesų nustebtų ir pasikrautų gerų emocijų. Pačiam labai įdomu, koks bus galutinis rezultatas. Esu ramus bent jau dėl to, kad visi muzikantai - profesionalai ir lengvai orientuojasi tame, ką reikia daryti.
O kas tai per muzikantai? Naujos pažintys ar seni kolegos?
Specialiai neieškojau. Pavyzdžiui, Marijus ir Domas Aleksos visuomet groja kartu su manim ir Juste. Jiems pakanka išgirsti naują kūrinį ir iškart supranta, ką ir kaip reikia daryti. Jie - džiazo muzikantai, moka improvizuoti.
Domas scenoje bus ir per mano albumo pristatymą "Gravity", taip pat trimitu gros Mindaugas Vadoklis, trombonu ir klavišiniais - Darius Žičkus, gitara - Eduardas Armonas ir dar vokalistas Xuman. Na, ir aš pats - kompiuteris, klavišai, efektai.
Kas tau pačiam patinka iš elektronikos kūrėjų Lietuvoje? Nekalbant apie "Silence" šeimą.
Visada palaikau IJO. Jis geras mano bičiulis ir tikrai talentingas muzikantas. Jei kas juo rimčiau užssiimtų, galėtų daug pasiekti. O daugiau... Neseniai grojom kartu su Zulusu iš Panevėžio. Niekad nebuvau jo girdėjęs, pasirodė labai įdomu, patiko.
O iš pop scenos?
Na... Tokių gal nėra. Cha cha.
Taigi pop. Laimėjot MTV Europos muzikinių apdovanojimų "Geriausio Baltijos šalių atlikėjo" statulėlę. Ar kas nuo to pasikeis tavo ir Justės karjerose?
Kiekvienas menininkas nori būti įvertintas. Gera tokį apdovanojimą gauti. O ar kas pasikeis, tai priklauso nuo mūsų. Tą sekundę, kai į rankas paimi statulėlę, niekas juk nepasikeičia. Labai smagu, kad apdovanojimo atsiimti važiuosim į Berlyną. Myliu tą miestą.
Beje, tai, ką darom mes su Juste, irgi yra savotiška pop muzika. Pastebėjau, kad per koncertus "Tik pasilik" jau ne tik merginos, bet ir jų draugai susirinkę dainuoja!
O koks apdovanojimas ar įvertinimas tau būtų pats didžiausias?
Man svarbu, kad žmonės iš tikrųjų klausytų. Kartais net nervina, kai padarai gabalą ir visi komentarai būna tik teigiami. Norisi ir kritikos - ne pasakymo "šūdas", bet kažko konstruktyvaus. O apdovanojimai nėra taip svarbu. Svarbiausia, kad yra kam patinka.
Daug laiko praleidi internete - "Myspace", "Soundcloud"?
Taip, tikrai daug. Apskritai esu žmogus "prie kompo" - tai atima daug laiko. Net draugė pyksta. Būna, grįžtu po darbo, vėl prisėdu "penkioms minutėms" ir stringu valandai... Dabar bendrauju su vienu atlikėju iš Rusijos - noriu įrašyti bendrą kūrinį. Iš principo - visi čia mėgsta "dėti" ant rusų, rusų kalbos ir taip toliau. Noriu parodyti, kad ir tai gal būti labai gražu.
Turi svajonių atlikėją, su kuriuo norėtum sukurti bendrą projektą?
Vieną kartą buvau "Cinematic Orchestra" koncerte Londone, grojo su styginių orkestru. Kūrinį "To Build A Home" atliko niujorkietis Grey Reverend - albume dainuoja ne jis, taigi publika labai nustebo, kai jis išėjo ant scenos. Daina nereali, lyrinė, akustinė. Puikiai sudainavo. Tai va, norėčiau su juo padirbėti - suprantu, jis turbūt labai užsiėmęs, bet pabandyti juk galima.
Manau, ir Lietuvoje yra pakankamai daug įdomių atlikėjų. Adomas štai kad ir Briuselyje gyvena, bet lietuvis. Įdomu su juo dirbti. Žinoma, naudinga būtų ir su žvaigždėmis kažką įrašyti, bet ne titulai svarbiausia.
Ar jau yra naujos, į albumą nespėjusios patekti medžiagos?
Taip, aišku. Kai kurie atlikėjai pavėlavo atsiųsti vokalines partijas, tai atidėjome vėlesniam laikui. Gyvam mano pasirodyme taip pat skambės tai, kas nepateko į albumą. Daugelį kūrinių atliksiu "laisva forma", tai bus improvizacija. Tikiuosi, klaustukų pasirodymo metu nekils. Viskas bus gerai, jei bus geras garsas.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS