DJ MAG: „Red Bull Music Academy“ – visam gyvenimui
Sekėsi kadaise! 2008-aisiais aš, Vidis ir Tomas Boo padėjom „Red Bull“ atstovams Lietuvoje surengti infosesiją, turėjusią paskatinti mūsų kūrėjus bei didžėjus stengtis patekti į „Red Bull Music Academy“. Rezultatų vis dar laukiam, na, bet! Kaip atpildą gavau poros dienų kelionę į Barseloną, kur tuo metu vyko akademijos sesija. Trumpas, bet labai įspūdingas vizitas. O straipsnį į archyvą dedu labai protingu metu, nes „Red Bull Music Academy“ ką tik paskelbė, kad jau laukia paraiškų iš tų, kurie nori pasibūti Tokijuje.
Dvi vėlyvo rugsėjo dienos Katalonijos saulės, nuotykių ir meilės sostinėje Barselonoje yra išties verksmingai mažai, bet jei vieną jų praleidi dešimtojoje „Red Bull Music Academy“ („RBMA“), įspūdžius vartyti galima dar ilgai. Akademijoje, kurioje, po galais, šiemet ir vėl nebuvo lietuvių (tiesą sakant, pirmoji ir vienintelė tautietė, dalyvavusi „RBMA“, buvo Jolita Pabludo, misiją įvykdžiusi 2005-aisiais).
1997-aisiais Berlyne „užkurta“ tuomet tik didžėjų akademija subūrė apie trisdešimt aktyvistų, kurie bendravo, mokėsi ir kūrė. Viskas apmokėta, viskas parengta, dvi savaitės – be rūpesčių, tik muzikai ir dar kartą muzikai. Vėliau sekė Dublinas, Niujorkas ir Londonas, San Paulas, Keiptaunas, Roma, Sietlas, Melburnas, Torontas… Vienos akademijos sesijos nebeužteko, tad dabar kasmet „RBMA“ magiją patiria jau 60 šaunuolių. Tarp jų – vis mažiau didžėjų ir vis daugiau prodiuserių, vokalistų ar instrumentalistų. Stiliai čia neribojami, ir tai viena priežasčių, kodėl dalyvauti taip įdomu.
Iš Toronto „RBMA“ perėmusi Barselona ją įkūrė St Andreu rajone, šimto metų senumo tekstilės fabrike, kurio niekas jau kurį laiką nenaudojo. Vos per porą mėnesių Katalonijoje reziduojantys 22 vietiniai ir atvykėliai menininkai pastatą pavertė pasigėrėtinu objektu, už kiekvieno kampo stebinančiu spalvomis, formomis ir galimybėmis. Po dviejų akademijos sesijų jis atiteks miestui ir jo žmonėms – tai dar teisinga graži „RBMA“ tradicija.
Visi kaip vienas akademijoje sutikti jos studentai kartojo, kad toks šansas pasitaiko tik kartą gyvenime. O tai, ką parsiveži, lydi visą likusią jo dalį ir ją tik „paskanina“. Vos prieš kelias dienas susipažinusios ir iškart geriausiomis draugėmis tapusios Maria Ines Borges Coutinho arba Violet (Portugalija) ir Jessica Lee Hansel arba Coco Solid! (N. Zelandija) viena per kitą pasakojo apie tai, kad ir savo šalyse pasiekę yra nemažai, tačiau „RBMA“ turėtų tapti tramplinu į platesnius vandenis. Abi merginos – MC, taigi kitų pirmosios akademijos sesijos dalyvių įrašams buvo graibstomos it karštos bandelės.
Dar vienas įspūdingas mano sutiktas pašnekovas – Austriją atstovaujantis turkas Huseyn Evirgen, muzikoje prisistatantis pavarde. Kuria jis viską nuo operų iki house, bet akademijoje dalyvavo minimal techno atlikėjo amplua. Jis pasakojo dalyvio anketą tikėjęsis užpildyti per valandą, bet praleido visą naktį – atrodo, pastangos atsipirko su kaupu.
Tądien, kai tupėjau „RBMA“, kaip ir kasdien, be užsiėmimų studijose ir begalinio džiaugimosi vieni kitais, vyko ir pora paskaitų. Jos, tiesa, labiau panašios į gyvus interviu-diskusijas. Jei imčiau vardinti, kokie muzikos pasaulio didžiūnai yra sėdėję paskaitų centre, greičiausiai neužtektų viso šio straipsnio. Jų beveik keturi šimtai – nuo Amp Fiddler ir Lietuvoje jau trissyk besilankiusio Alexander Robotnick iki revoliucionieriaus Bob Moog, Detroito vaikio Carl Craig ar londoniečio Fabio.
Pirmojoje mano lankyto penktadienio paskaitoje Los Andželo gatvių ritmą pristatė Blu & Exile, puikus MC ir didžėjaus tandemas – ir į klausimus atsakinėjo, ir gyvai repavo, ir „bytus“ mėtė. Ir, kas svarbiausia, neslėpė nė mažiausios smulkmenos – ko bepaklausė žingeidūs akademijos dalyviai, tą su malonumu išdavė ir iškart pademonstravo.
Po pertraukos amerikiečių vietas ant pagrindinės „RBMA“ sofos užėmė it bomba neseniai susprogę „Buraka Som Sistema“ iš Portugalijos, pristatę savo kuduro. Vienas grupės narių prieš keletą metų pats buvo akademijos dalyvis, o vėliau „Red Bull“ finansavo jų įrašus. Paprastai paaiškinus, tai lyg baile funk, bet iš Angolos, o ne Brazilijos, na, o jų draugai studijoje ir ant scenos – Diplo ir M.I.A… Atmosfera salėje įkaito lyg karščiausiam festivalyje, šypsenos nusidriekė nuo ausies iki ausies, o galvos sutartinai judėjo į purviną elektrinį „Buraka Som Sistema“ ritmą. Kas pirmas juos atveš į Lietuvą, pažadu dovanų. Tiesa, nežinia, ar tai dabar apskritai įmanoma – juk debiutinį „Buraka Som Sistema“ albumą išleidžia pats „Fabric“.
Su mielu noru „RBMA“ būčiau praleidusi dar bent keletą dienų, su dalyviais pasėdėjusi studijose, pamaigiusi prašmatniausią šiandien įmanomą aparatūrą (net Bjork išpopuliarintas „Reactable“) ir paklausiusi radijo – deja, tam turbūt reikėtų pačiai tapti atlikėja. Anksčiau itin daug didžėjų kviesdavusi akademija pastaraisiais metais, beje, labiau linksta į prodiuserių sritį – tai turėtų atsiminti kitąmet vėl šansus bandysiantys lietuviai. Netingėkit, a?
Daugiau apie tai, kas, kodėl ir kam yra „RBMA“, ir kas tie laimingieji, jos mokslų ragaujantys, sužinosite adresu www.redbullmusicacademy.com.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS