„Love Parade“: Meilė mirė. Visiems laikams?
Kadangi savaitgalį visa Djscene.lt komanda buvo festivalyje "Spartakiada", laiku sureaguoti į įvykius "Love Parade" neturėjome galimybių. Visgi dabar, praėjus kelioms dienoms nuo nelaimės, apie ją, priežastis ir padarinius galima pamąstyti ir išsamiau. Jūsų nuomonės čia labai įdomios ir svarbios - juk minias sudarom visi kartu.
Tai, kas šeštadienį įvyko Vokietijos Diuisburgo miesto senoje geležinkelio stotyje, "Love Parade" dar nepasiekus kulminacijos, siaubinga ir kraupu. Žmonės, mirę dėl panikos ir informacijos trūkumo, paaukojo gyvybes.. kam? Kad tokie renginiai daugiau nevyktų?
Piliečiai šiuo metu reikalauja, kad atsistatydintų miesto meras Adolf Sauerland. Ir daro tai viešai, susirinkę prie miesto rotušės. Merą jau apmėtė šiukšlėmis, greta jo budi apsaugos darbuotojai. Tik ar galima dėl tokios nelaimės kaltinti vieną vienintelį asmenį? Taip, jis į miestą įsileido, galima sakyti, Trojos arklį. Bet juk "Meilės parado" idėja visuomet buvo taiki, o po nelaimės apie jos priežastis diskutuoti visi protingi.
Trečiadienį paviešintas policijos raportas - jame rašoma, kad dėl nelaimės kalti "Love Parade" organizatoriai, ir vardinamos jų klaidos, tapusios katastrofos priežastimi. Teigiama, kad viena pirmųjų priežasčių - faktas, kad vartai į festivalio teritoriją buvo pakelti dviem valandom vėliau, nei planuota, taigi susidarė elementari grūstis. Žmonių rinktis ketino triskart daugiau, nei įmanoma sutalpinti teritorijoje, apie tai žinojo visi, ir apie gresiančius sunkumus jau prieš dvi dienas perspėjo vietos laikraštis.
Be to, buvo mažiau minios prižiūrėtojų, nei žadėta, taip pat pasigesta garsiakalbių, kuriais žmonės būtų buvę galima skelbti pranešimus. Visa kita lyg sniego lavina nuvedė iki įvykių, apie kuriuos jau žino net ir nesuprantantys, kuo techno skiriasi nuo house. Tiesa, ar šis skirtumas vis dar aktualus didžiajai daliai "Love Parade" lankytojų, irgi galima diskutuoti...
"Love Parade" organizatoriai jau sekmadienį, praėjus vos keliolikai valandų po tragedijos, paskelbė, kad daugiau šios šventės neberengs. Žinoma, aukų tai neprikels, bet ateities nelaimių išvengti gali ir padėti. Bet ar tikrai todėl nuspręsta meilės istoriją baigti?
Senbuviams ir šiaip vyresniems klubinėtojams, tiesą sakant, šventė mirė dar anksčiau - turbūt tuomet, kai vairą paleido Dr. Motte (tai buvo 2006-aisiais - anot "daktaro", renginys tapo per daug komercinis), o Berlyno valdžia paradą ėmė ir išstūmė, prieš tai porą kartų uždraudusi. Matyt, ne veltui. Akivaizdu, kad jau prieš kelerius metus idėja buvo peraugusi save, o vis nauji šokių muzikos kultūrą atrandantys jauni žmonės tapo vis sunkiau kontroliuojami. Gal tai ir buvo ženklas padėti tašką ir meilę skleisti kitais būdais, kitose, ne tokiose urbanistinėse vietose?
"Nelabai noriu tikėti, kad šio renginio daugiau nebebus. Tiksliau gal tai, kad jo nebus Vokietijoje", - spėjo šiemetinio "Love Parade" dalyvis Marius iš "Hypnotic Duo". Jis Djscene.lt taip pat papasakojo, kad duetas apie nelaimę sužinojo tik jau baigę savo pasirodymą ir išvažiavę į viešbutį - radijo ir televizijos pagalba.
"Išėjimas buvo virš to lemtingo tunelio. Eidami matėm krūvas verkiančių, rėkiančių, šaukiančių žmonių ir nesupratom, kas įvyko", - teigė Marius, neneigdamas, kad žinia sukėlė tikrai keistus jausmus ir privertė pakraupti. Visgi jis mano, kad toks renginys turi tęstis, tik tikrai ne tokioje vietoje, kaip ši.
"Tikiu, kad nelaimė nėra pagrindinė priežastis neberengti "Love Parade", - nuosprendį komentavo "Exit" programų vadas Ignas, - Taip gali atsitikti bet kuriam masiniam renginiui, ir yra atsitikę".
Tikra tiesa - prieš dešimtmetį Roskilės festivalyje "Pearl Jam" koncertas pareikalavo 9-ų aukų, bet danai organizatoriai susiėmė ir įdiegė tokius saugumo reikalavimus, kokių turbūt neturi joks kitas pasaulio festivalis. Dabar ten norint patekti prie scenos reikia stovėti eilėje, telpa ne visi, o besilinksminantys pirmose eilėse ir šiaip visi pageidaujantieji gauna vandens. Kad tik visiems būtų kiek įmanoma patogiau ir saugiau. Panašių atvejų yra buvę ir daugiau - juk ne pačios idėjos ir susirinkę žmonės kalti, kad taip vyksta, bet neapskaičiuoti pajėgumai.
Muzika įvykus nelaimei nenutilo, niekas apie ją ir neinformavo renginio dalyvių - tai protingas, nors ir labai šaltakraujiškas ėjimas, nes jei apie keliolika žuvusiųjų praneštum ir šiaip atmosferos įjautrintam milijonui... Kai kurie didžėjai groti atsisakė, kai kurie tai darė jau atminimo vardan. Kiekvienas sprendimas individualus ir gerbtinas.
Ateinantį šeštadienį Diuisburge vyks minėjimas. Milijonas čia tikrai nesusirinks - planuojama sulaukti iki 10 tūkst. gedinčiųjų. Visgi bent jau tiems, kurie lemtingą valandą buvo tunelyje, jokie minėjimai dar ilgai nepadės vėl ramiai eiti linksmintis. O kuo pasibaigs "Love Parade" istorija, spręsti dar anksti.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS